Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Lubartów - Lubelszczyzna

Lubartów - Lubelszczyzna

Około 25 km na północ od Lublina na trasie nr 19 znajduje się pełne uroku miasteczko, nie pozwalające tak po prostu przejechać bez chociażby chwilki postoju i refleksji nad dawnymi potęgami trzech wielkich rodów: Firlejów, Sanguszków i Lubomirskich. Lubartów, bo o nim mowa, zachęca do obejrzenia trzech największych zabytków: kościoła św. Anny, kościoła św. Wawrzyńca z klasztorem Kapucynów i barokowego pałacu. Oprócz tych budowli w miasteczku znajduje się wiele zabytkowych dworków oraz – jak na tygiel kulturowy przystało – cmentarze różnych wyznań. Miłośnikom aktywnego wypoczynku, a także leniuchowania nad wodą Lubartów proponuje kąpielisko oraz plażę nad malowniczo okalającym miasto Wieprzem.

Lubartów został założony na mocy przywileju lokacyjnego wydanego w 1534 r. przez króla Zygmunta Starego na prośbę wojewody ruskiego i lubelskiego, Piotra Firleja. Nowopowstałe miasteczko otrzymało nazwę Lewartów od herbu Firlejów – Lewarta (przekształcenie od Leoparda). Pierwszy właściciel buduje sobie zamek o charakterze obronnym. Nie dane było zamkowi pozostać pod skrzydłami jednej rodziny. Przez ponad 150 lat przewijał się przez wiele rąk, zanim trafił do rąk marszałka wielkiego koronnego Józefa Karola Lubomirskiego. Zamek zostaje przebudowany w 1693 r., by ulec częściowemu zniszczeniu w wojnie północnej. Lepsze czasy dla budowli nadchodzą na pocz. XVIII w. z nowym właścicielem Pawłem Karolem Sanguszką, wdowcem po Marii Lubomirskiej. Dokonuje on szeregu zmian przebudowując zbrojny dwór w barokowy pałac. Ma on również ambicje uczynić Lewartów reprezentacyjną siedzibą rodu, a pierwszym krokiem w tym kierunku jest nadanie miastu nazwy Lubartów. W XIX w. pałac podupada, zostaje ograbiony przez Rosjan po powstaniu listopadowym, obydwie wojny XX stulecia również nie przysparzają mu renomy. Dopiero w 1947 r. zaczęto restaurowanie pałacu i parku. Obecnie jest on siedzibą władz miasta Lubartów.

Kościół św. Anny, okazała budowla nie do przeoczenia, zachwyca portalem z czarnego marmuru, dzwonnicą i barokowym ogrodzeniem. Wewnątrz znajdują się marmurowe nagrobki fundatorów świątyni. Bogato zdobiony barokowy świątynia kontrastuje  z prostotą kościoła św. Wawrzyńca i klasztoru Kapucynów. Co ciekawe podczas powstania listopadowego klasztor z murami pełnił funkcje obronne.

Źródła:
Lubelskie. To, co najpiękniejsze, red. W. Żelazny, Lublin 2003.
Gołąbkowski M., Polska na weekend, Bielsko-Biała 1999.

Betty

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.