Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Łochów - Mazowsze

Łochów - Mazowsze

Łochów jest miasteczkiem położonym na złączeniu kilku krain geograficznych: Doliny Dolnego Bugu, Doliny rzeki Liwiec oraz na skraju Wysoczyzny Siedleckiej.

Są trzy teorie wyjaśniające pochodzenie nazwy miejscowości. Jedna z nich mówi, że było to stanowisko łowczego, druga łączy nazwę z „łochwą” – zimowym legowiskiem niedźwiedzi, a trzecia wersja mówi o „łochini”, będącej gatunkiem jagód leśnych. Za najbardziej prawdopodobną trzeba przyjąć jednak wersję związaną z łowiectwem, gdyż pobliskie puszcze były miejscem częstych polowań królewskich.

Łochów, jako wieś, powstał już 1378 roku z polecenia księcia mazowieckiego, Siemowita III. W 1488 roku miejscowość otrzymała przywileje płynące z nadania godności parafii, która obejmowała swoim terytorium także pobliskie wsie. Nie utrzymała się one jednak długo, gdyż decyzją administracyjną, parafia przeniesiona została do pobliskiej Kamionnej.

Na przełomie XVIII i XIX wieku, Łochów przechodził między wieloma jednostkami administracyjnymi. Od 1795 roku znajdował się w zaborze austriackim, następnie od 1809 roku w Księstwie Warszawskim, a od 1815 roku w Królestwie Polskim. Jednocześnie panami ziemi była rodzina Hornowskich, którzy w 1858 roku sprzedali część gruntów pod budowę Kolei Warszawsko-Petersburskiej, otwartej w 1862 roku, co znacząco przyczyniło się do rozwoju miasta, zwłaszcza po oddaniu do użytku stacji Łochów, co nastąpiło w 1868 roku. Kolej dała zatrudnienie wielu mieszkańcom, obsługującym nie tylko dworzec, ale również parowozownie i fabrykę podkładów, która powstała w okolicy.

Pożar, który doszczętnie strawił miejscowość, sprawił, że większość zabudowy odbudowana została w pobliżu torów kolejowych, co znacząco zmieniło układ przestrzenny miejscowości.

W okresie międzywojennym Łochów przeszedł pod zarząd rodziny Kurnatowskich, którzy założyli w tym miejscu znaną na cały kraj stadninę koni. Była ona uznawana za najlepszą w Polsce, jednak przetrwała jedynie do 1939 roku, gdy wszystkie konie zostały skonfiskowane przez wojska niemieckie.

Od 1944 roku przystąpiono do odbudowy zniszczeń wojennych. Ważnym elementem prac była odbudowa linii kolejowej, stanowiącej główne połączenie z resztą regionu i kraju. Nastąpiły także ważne przeobrażenia w strukturze dochodów ludności. Ze względu na duży deficyt siły roboczej w stolicy, wielu mieszkańców rolniczego Łochowa zaczęło dojeżdżać do fabryk w Warszawie, popołudniami nadal uprawiając rolę. Zmiana struktury zatrudnienia oraz rozwój miejscowości sprawiły, że miejscowości nadano tytuł miasta, co nastąpiło 1968 roku. 


Autopista

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.