Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Leżajsk - Podkarpacie

Leżajsk - Podkarpacie

Leżajsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce południowo-wschodniej. Prawa miejskie zostały mu nadane w 1397 roku przez króla Władysława Jagiełłę. Leżajsk jest miejscowością bardzo atrakcyjną turystycznie ze względu na swoje położenie na terenie czystym ekologicznie oraz wielość wysokiej klasy zabytków.

Leżajsk, jak większość miast na tym terenie, był miejscem, w którym spotykały się różne wyznania i kultury: rzymsko-katolicka, grekokatolicka oraz żydowska. Po dawnej wielokulturowości miasta pozostały do dziś zabytki architektury sakralnej.

Znajdują się tu pochodzące z XVII w.: kościół pw. Zwiastowania NMP (posiadający rangę bazyliki mniejszej) i przylegający do niego klasztor OO. Bernardynów. Kościół jest trójnawową budowlą z wydłużonym, półkolistym prezbiterium. W nawie południowej znajduje się kaplica Matki Boskiej Leżajskiej z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Najcenniejszym zabytkiem we wnętrzu kościoła są barokowe organy. Klasztor Bernardynów połączony jest z prezbiterium kościoła. Otacza go mur obronny o wysokości 10 metrów z basztami, bramami, bastejami, otworami strzelniczymi i wieżami strażniczymi. Kościół i klasztor zostały wpisane na Listę Pomników Historii. W zespole klasztornym mieści się Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów.

Śladem po bytności grekokatolików w Leżajsku jest budynek dawnej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z I poł. XIX w. Jest to jednonawowa budowla, w której dziś mieści się kościół parafii rzymsko-katolickiej.

Na wzniesieniu na południowy-wschód od Rynku znajduje się cmentarz żydowski z XVIII w. Najważniejszym miejscem na cmentarzu jest Ohel Elimelecha (XIX w.). Ohel ma kształt małego domu i pełni funkcję kapliczki bądź grobowca. Elimelech Weisblum był sławnym cadykiem zwanym również Majlechem z Leżajska. Ohel Elimelecha składa się z części centralnej, w której znajduje się macewa cadyka, oraz z dwóch pomieszczeń: dla kobiet i dla mężczyzn. Leżajski ohel jest jednym z najpopularniejszych grobów cadyka w Polsce i Europie.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.