Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Lesko - Bieszczady

Lesko - Bieszczady

Lesko to miasto w województwie podkarpackim na granicy Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Każdy turysta udający się w Bieszczady przejeżdża przez to miasteczko, którego rodowód sięga XV wieku. Warto się tu zatrzymać na dłuższy spacer i poznać zabytki Leska.

Lesko, podobnie jak pozostałe miejscowości na Podkarpaciu, zamieszkiwała do II wojny światowej swoista mieszanka etniczna. Zgodnie żyli tu obok siebie Żydzi, Polacy i Ukraińcy. Okupacja niemiecka i sowiecka w trakcie wojny zburzyła ten porządek. Niemcy dokonali eksterminacji ludności żydowskiej w Zasławiu k/Zagórza, a masowej egzekucji ludności polskiej dokonano w lipcu 1940 r. na wzgórzu Gruszki. Po II wojnie światowej na tych ziemiach miał miejsce konflikt poslko-ukraiński, w wyniku którego liczba ofiar wśród miejscowej ludności wzrosła.

Zabytki, które przetrwały zawieruchę wojenną, niezbicie świadczą o dawnej multikulturowości miasta. Synagoga została wybudowana w I poł XVIII wieku. Jest to jednonawowa budowla z okrągłą wieżą w zachodnim narożniku. Zewnętrzna zachodnia ściana ozdobiona jest rysunkiem tablic Mojżesza, pod którymi znajduje się napis w języku hebrajskim: “Jakże straszny jest ten dom – dom Boga”. Wewnątrz synagogi znajduje się ołtarz będący kopią ołtarza z synagogi lwowskiej oraz szafa ołtarzowa. Przy synagodze znajdowała się przybudówka, z której kobiety przez maleńkie okienko obserwowały to, co działo się w sali modlitewnej.
Kirkut w Lesku należy do najstarszych w Polsce. Znajduje się na nim ok. 2 tys. macew. Prostokątne płyty nagrobne z płaskorzeźbami i inskrypcjami zostały stoją pionowo odwrócone w kierunku wschodnim. Najstarsza macewa pochodzi z 1548 roku.

Kościół pw. Nawiedzenia NMP został wybudowany w I poł. XVI w. był kilkakrotnie przebudowywany w ciągu kolejnych stuleci. Na początku była to późnogotycka jednonawowa budowla z  kamienia i cegły. W XIX wieku została dobudowana neogotycka wieża nad kruchtą, a dach został pokryty blachą. We wnętrzu kościoła możemy oglądać XVIII-wieczny barokowy ołtarz z figurami św. Stanisława I Wojciecha oraz XVIII-wieczny obraz “Ukrzyżowanie”. Wyposażenie kościoła jest w większości barokowe. W zakrystii I kaplicach zachowały się sklepienia z XVI w. - kolebkowe, krzyżowo-żebrowe.

W Lesku znajduje się zamek, który został wybudowany w XVI w. Z pierwotnej budowli zachowała się do dziś jedynie baszta obronna i zachodnie mury zamku. Do starych murów dostawiono podłużny pawilon. Stojący na wysokim brzegu Sanu Zamek prezentuje się dziś znacznie mniej okazale. W przeszłości był większy i otoczony pięknym parkiem.

W Leska i okolicy znajduje się kilka atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć. Zielonym szlakiem dotrzemy do jednej z nich. Jest to oddalony o ok. 3 km Kamień Leski - piaskowiec wznoszący się na jakieś 20 metrów nad okoliczny teren. Kamień, z którym wiąże się wiele legend znajduje się przy drodze do Ustrzyk Dolnych

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.