Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Łęczna - Lubelszczyzna

Łęczna - Lubelszczyzna

W otoczeniu dwóch rzek o uroczych nazwach: Wieprza i Świnki, położona jest Łęczna – miasto znane z klubu piłkarskiego oraz cennych zabytków kultury judaistycznej i chrześcijańskiej.

Pięknym zabytkiem miasta jest kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Został wybudowany w I połowie XVII wieku na planie krzyża. Posiada pięć ołtarzy barokowych z cennymi obrazami i rzeźbami. Przy świątyni znajduje się dzwonnica z końca XVIII wieku oraz dawna późnobarokowa misjonaria.

Łęczna jest ważnym punktem na trasie wędrówek osób interesujących się zabytkami kultury judaistycznej. Przy ulicy Bożniczej 19 znajduje się Duża Synagoga. Pochodzi z 1648 roku. Była wielokrotnie niszczona przez pożary i zdewastowana podczas II wojny światowej. W latach sześćdziesiątych XX wieku budynek był przebudowywany i remontowany. Jest to obiekt murowany, wzniesiony w stylu renesansowym. Ściany są grube, w środku budynku pomalowane na biało. Okna są umieszczone wysoko. We wnętrzu świątyni znajduje się wyjątkowa, przepiękna ozdobiona polichromiami bima oraz rzeźbiony, dwukolumnowy Aron ha-kodesz (szafa ołtarzowa).

Niedaleko Dużej Synagogi znajduje się Mała Synagoga (przy ulicy Bożniczej 21). Pochodzi z początku XIX wieku. Budynek został wzniesiony na planie prostokąta. Posiada wydłużone okna z podokiennikami. Ryzalit środkowy został zwieńczony attyką. Obiekt wielokrotnie był trawiony pożarami, jednak był później odbudowywany i odnawiany. Dziś mieści się w nim biblioteka.

W mieście znajduje się również cmentarz żydowski założony w XVI wieku. Kilka lat temu odnaleziono kilka nagrobków. Macewy można dziś oglądać w lapidarium w pobliżu synagogi.

W zabytkowej synagodze mieści się Muzeum Regionalne, które posiada liczne zbiory etnograficzne, numizmatyczne, archeologiczne - zabytki związane z historią miasta. Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00, a w niedzielę od 9.00 do 16.00.

Będąc w Łęcznej warto obejrzeć również Ratusz. Jest to budynek klasycystyczny, murowany, wzniesiony na planie prostokąta. Jego front jest zdobiony przez czterokolumnowy portyk z trójkątnym szczytem. Obecnie znajduje się tam siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.

Każdego miłośnika piłki nożnej zainteresować może Stadion Górnika Łęczna zlokalizowany przy Alei Jana Pawła II 13. Obiekt posiada nowoczesne oświetlenie oraz podgrzewaną murawę.

Łęczna jest bardzo ciekawym miastem. Ścierają się tam różne kultury, co jest widoczne w różnorodnych zabytkach. Jest godną uwagi propozycją dla turystów nie tylko ze względu na walory kulturowe, ale również przyrodnicze. Jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania obfitego w jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Julita

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.