Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Krzywiń - Pojezierze Krzywińskie

Krzywiń - Pojezierze Krzywińskie

Miasto i gmina Krzywiń leżą w południowo – zachodniej Wielkopolsce. Usytuowane jest w pradolinie Obry, w pobliżu Kanału Obrzańskiego. Teren, na którym znajduje się miasto jest częścią Pojezierza Krzywińskiego, o pagórkowatym charakterze. Na wygląd okolicy wpływ miał oddziaływający lodowiec stadiału leszczyńskiego. Całość tworzy malowniczą okolicę pośród lasów, jezior i pasm Pagórków Dolskich.

Początki osady, znane z wykopalisk archeologicznych i badań, sięgają roku 1070 zaś pisane wzmianki o mieście pojawiają się dopiero od roku 1237. Krzywiń pierwotnie był podgrodziem grodu, ulokowanego na wyspie około XI wieku. Gród wraz z podgrodziem powstały w miejscu przepływu szlaków handlowych z Wielkopolski na Śląsk. Na kształt osady i jej charakter wpłynęli benedyktyni, w których posiadaniu znalazły się tereny ziemi krzywińskiej. W XIII wieku zakon wybudował w Lubiniu (5km od Krzywinia) swój klasztor. Na prawie magdeburskim książę Przemysław I ustanawia miasto i nadaje jej przywilej lokacyjny. Około 1382 roku miasto doszczętnie spłonęło. Jednak osadnictwo a tym terenie było na tyle silnie rozwinięte, że odnowiono układ miejski i przywilej lokacyjny. Wpływ zakonu benedyktynów korzystnie wpływał na rozwój miasta, powstała szkoła, zakłady rzemieślnicze i cechy. Po konfiskacie majątków klasztornych przez Prusy około 1797 roku, znaczenie Krzywina zaczęło maleć.

Krzywiń może poszczycić się ponad 760 – letnią historią. W wyniku tak długiej tradycji osadnictwa na tym terenie, można przyznać, że całe założenie urbanistyczne i zespól budowlany miasta mają charakter zabytkowy. Szczególnie interesujący jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Kościół został ufundowany przez klasztor benedyktynów około XV wieku, na znak przyjęcia i ośrodka tradycji chrześcijańskiej na ziemi krzywińskiej. Początkowo kościół miał konstrukcję drewnianą, po zawaleniu się stropów postawiono nowy budynek kościoła z cegły w roku 1824. Wielokrotnie był odnawiany i restaurowany. Kościół utrzymany w stylu gotyckim z renesansowymi i późnogotyckimi elementami wystroju wnętrza. Na cmentarzu w pobliżu kościoła postawiona jest renesansowa dzwonnica, która dziś spełnia funkcję zabytku.

Jako, że ziemie zamieszkiwali również ewangelicy, w mieście pobudowano w wieku XIX świątynię ewangelicką o cechach neoromańskich i neogotyckich. Kaplica po przebudowie w latach 90 – tych XX wieku pełni funkcję kaplicy pogrzebowej.

Do obiektów zabytkowych, pełniących funkcje reprezentacyjną miasta należy także budynek ratusza znajdujący się w pierzei Rynku. Budynek powstał w 1905 roku, a w jego fasadzie widnieje zegar. Rynek otoczony jest zabytkowymi kamieniczkami z XVIII i XIX wieku.

Ziemia krzywińska jest szczególnie atrakcyjna dla miłośników sportów wodnych. Ruch turystyczny w sezonie letnim skupia się nad jeziorami pojezierza i w osadzie Boszkowo – jednego ze słynniejszych ośrodków wypoczynkowych w Wielkopolsce. Okolica szczególnie przyciąga surferów, żeglarzy i wędkarzy. Oprócz tego w okolicy działają ośrodki, mające w swojej ofercie „wczasy w siodle”. Dla piechurów i rowerzystów wytyczone są ścieżki i szlaki turystyczne.

Iza

...................................................

Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w KRZYWINIU: http://www.slonecznawielkopolska.pl/noclegi/krzywin,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.