Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Krzeszowice - niegdyś sławne uzdrowisko w Małopolsce

Krzeszowice - niegdyś sławne uzdrowisko w Małopolsce

Krzeszowice były w przeszłości popularnym kurortem uzdrowiskowym. Czasy ich największej świetności przypadły na lata 30-te XIX wieku, ale ich działalność uzdrowiskowa zaczęła się w II poł. XVIII w.

Po raz pierwszy dobroczynne działanie wód tryskających z miejscowych źródeł wykorzystano w XVII w. do leczenia bydła. W II poł. XVIII wieku dzięki działalności i staraniom rodziny Lubomirskich wybudowano w Krzeszowicach kompleks zdrojowy, na który składało się kilkanaście budynków. Dalszy rozwój kurortu zahamowały wydarzenia z przełomu XVIII i XIX w. Uzdrowisko uległo zniszczeniom podczas rozbiorów Polski, powstania kościuszkowskiego i wojen napoleońskich. Na jego upadek nie pozwolili jednak kolejni właściciele – rodzina Potockich. To za ich czasów uzdrowisko cieszyło się największą popularnością. Z tego okresu pochodzi łaźnia i szpital. II poł. XIX to okres powolnego spadku popularności Krzeszowic. Nie pomogły próby przywrócenia mu dawnej świetności przez ówczesnych właścicieli. W 1850 r. Potoccy wybudowali w Krzeszowicach ogromny pałac. Kompleks składał się z ponad 200 pomieszczeń i kilkunastohektarowego parku krajobrazowego. Dziś jest jedynie ogromną ruiną.


O dawnej uzdrowiskowej przeszłości Krzeszowic świadczą dziś park zdrojowy z dawnymi założeniami uzdrowiskowymi.


[waszka]

Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi Małopolska
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.