Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Krajenka - Dolina Gwdy

Krajenka - Dolina Gwdy

Krajenka to miasteczko położone w północnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie złotowskim. Od siedziby powiatu dzieli miasto zaledwie 8 km. Krajenka jest siedzibą gminy miejsko – wiejskiej. Geograficznie miasto położone jest w dolinie rzeki Gwdy, nad Głomią, która jest lewym dopływem Gwdy.

Nazwa miejscowości wywodzi się od regionu, jakim niegdyś określano obszar położony na skraju państwa polskiego – Krajna. Jednak jest jeszcze jedna geneza nazwy Krajenka, geneza ludowa, oparta na podaniach mieszkańców o Kraju, księciu z kruszwickiego zamku i Ance córce rycerza.

Pierwsza wzmianka źródłowa o miejscowości pochodzi z roku 1286 i pojawia się w akcie nadania ziem dla rodu Danaborskich. Ród był pochodzenia rycerskiego, herbu Toporzyk. Jest to o tyle istotne, że pomimo upływu wieków Krajenka zachowała po dziś dzień ów herb pierwszych właścicieli. Pierwsi włodarze osady wznieśli murowany zamek warowny, który na te czasy był jednym z pierwszych takich budowli w Wielkopolsce. Osada otrzymała prawa miejskie w 1420 roku z rąk króla Władysława Jagiełły. Historia miasteczka jest ściśle związana z rodami szlacheckimi, które władały Krajenką na przestrzeni wieków. Ostatnim polskim właścicielem majątku był adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jakub Komierowski. Okres największego rozwoju miasteczka przypada na przełom XVI i XVII wieku. W osadzie na szeroką skalę rozwinęło się rzemiosło, rolnictwo, rozkwitał handel. W wieku XIX do miejscowości przyjechał pierwszy parowóz, był to początek transportu kolejowego na tym terenie na linii Krajenka – Piła – Chojnice. W czasie II wojny światowej, w wyniku działań zbrojnych miasto bardzo ucierpiało. Prawie w 80% zostało zniszczone a ludność wysiedlona. Po wojnie, w 1945 znalazło się w granicach Polski, wyludnione i wyniszczone.

Współczesna Krajenka jest nowoczesnym miasteczkiem, które tętni życiem. Mieszkańcy bardzo dbają o to, żeby było zadbane i przyjazne zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym. Miasto przyciąga swoją ciekawą architekturą oraz kilkoma zabytkami, które ocalały w zmaganiach wojennych i do dziś tworzą niepowtarzalny klimat.

Na terenie miasta znajdują się budynki wpisane do rejestru zabytków. Takim obiektem jest kościół św. Anny i Mikołaja z końca XVIII wieku. Budynek został ufundowany przez jedną z właścicielek dóbr krajeńskich. Budowla w stylu eklektycznym, jednonawowy. Do oryginalnych fragmentów należy gotycki mur, który chroni kościół od strony rzeki. Cennym zabytkiem jest także zespół pałacowo – parkowy, którego układ pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. W skład zespołu wchodzi budynek pałacowy, postawiony około 1825 roku przez rodzinę Sułkowskich – właścicieli majątku. Park ma cechy stylu angielskiego i francuskiego. Do dziś zachowały się w nim dwa pomniki przyrody. Na uwagę zasługuje również dom szachulcowy o konstrukcji słupowo – ryglowej. Dom został wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Nie sposób też nie zauważyć ciekawej konstrukcji budynku młyna nad rzeką Głomią z XIX wieku i kirkutu żydowskiego (cmentarza) na którym pochówki zaczęto w XVII wieku. Obecnie obiekt jest zamknięty.

Miasto Krajenka należy do związku gmin „Krajny”, który został powołany w 1991 roku. Związek zawiązał się w celu współpracy na rzecz: ochrony środowiska, kultury, turystyki i promocji regionu. W mieście jest stadion sportowy, działa Ośrodek Kultury. Miasteczko słynie z organizacji ciekawych imprez. Największym zainteresowaniem cieszy się Festiwal Piosenki Czerwonokrzyskiej organizowany w maju od 1987 roku. Drugą imprezą na skalę wojewódzką jest Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych.


Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.