Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Kowal - Kujawy

Kowal - Kujawy

Położenie:
ośrodek rolniczo-usługowy na Pojezierzu Kujawskim, nad Wiślanką, dopływem Rakutówki, na południowy wschód od Włocławka.

Historia:

We wczesnym średniowieczu był tu gród warowny, siedziba kasztelana, prawdopodobnie na wyspie znacznie większego niż obecnie Jez. Rakutowskiego. Obok powstała osada służebna i targowa, o nazwie Kowale, po raz pierwszy wymieniona w 1185 r., w którym książę mazowiecki leszek nadał ją kapitule włocławskiej. Na zamku w Kowalu urodził się w 1310 r. syn księcia kujawskiego Władysława Łokietka Kazimierz, późniejszy król Kazimierz Wielki. Jemu lokalna tradycja przypisuje nadanie osadzie praw miejskich, wg dokumentów nastąpiło to dopiero w 1519 r. Od XVI do XVIII w. Kowal był ośrodkiem starostwa niegrodowego. Zamek zniszczony w 1656 r. przez Szwedów, odbudowany stanowił siedzibę starostwa, w XVIII w. ponownie popadł w ruinę i został w 1793 r. rozebrany. W 1831 r. kowal przestał być siedziba powiatu, a w 1870 r. utracił prawa miejskie, które odzyskał w 1919 r.
W Kowalu urodził się też popularny aktor Jan Nowicki (1939). Od 1979 r. odbywają się w Kowalu Jarmarki Kazimierza Wielkiego.

Warto zwiedzić:

- kościół parafialny św. Urszuli zbudowano w l. 1604-08 z fundacji biskupa Piotra Tylickiego. Późnorenesansowy z przekształceniami klasycystycznymi i bezstylowymi. Trójprzęsłowy korpus z parą ośmiobocznych kaplic, przy półkoliście zamkniętym prezbiterium od północy stara zakrystia z lożą kolatorską na piętrze. Kwadratową wieżę, obniżoną wskutek uderzenia pioruna, wieńczy hełm z 1827 r. Wyposażenie głównie późnobarokowe z XVIII w. i neorenesansowe. Marmurowe epitafia. Tablica pamiątkowa ufundowana przez miejscowe społeczeństwo  w 1910 r dla uczczenia 600. rocznicy urodzin Kazimierza Wielkiego.

źródła:

Jerzy Kwiatek, „Polska. Urokliwy świat małych miasteczek”, Sport i Turystyka MUZA SA, Warszawa 2003

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.