Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Kopanica - Pojezierze Krzywińskie

Kopanica - Pojezierze Krzywińskie

Kopanica jest wsią położoną w województwie wielkopolskim, między Poznaniem a Zieloną Górą, przy granicy z województwem lubuskim. Wieś należy do gminy Siedlec w powiecie wolsztyńskim. Tereny okalające wieś urozmaica leniwie płynąca rzeka Obra.

Istnienie osady datuje się na końcówkę XII wieku, zaś w dokumentach o jej istnieniu dowiadujemy się około 1246 roku, kiedy to książę śląski Bolesław II Rogatka zakłada gród pod nazwą Copanica, na lewym brzegu Obry. W XIV wieku Kazimierz Wielki podbija osadę. Wciela ja do nowo założonej osady targowej po przeciwnej stronie rzeki. Wieś toczy typowo rolniczo – rzemieślniczy żywot. Przez Kopanicę przechodzi szlak handlowy, odbywają się spływy rzeką Obrą. Pod koniec XIV wieku na tereny przybywają osadnicy szerzący chrześcijaństwo na terenach Państwa Polskiego i tak już w 1408 roku zostaje założona parafia katolicka. Do wsi przybywa coraz więcej osadników, rozwija się rzemiosło. W 1479 roku w akcie lokacyjnym mowa jest o mieście Kopanica, jako mieście królewskim, siedziba starostów kopanickich. Najbardziej tragiczne w skutkach dla Kopanicy było pięć lat potopu szwedzkiego, podczas którego miasto uległo znacznemu zniszczeniu. Kopanica była najmniejszym miastem II Rzeczpospolitej. W 1931 roku mieszkało tu zaledwie 640 osób. Prawa miejskie zostały odebrane w roku 1934. Podczas II wojny światowej, kiedy na tereny wkroczyli Niemcy, dokonano aneksji i przyłączono wielkopolski do III Rzeszy Niemieckiej. Wolność dla miejscowej ludności spod ciemięży hitlerowców przyniosła Armia Czerwona w 1945 roku. Wieś została ponownie włączona do granic Polski.

W Kopanicy po dziś dzień pozostał oryginalny układ lokacyjny z XIII wieku, który jest wielką chlubą mieszkańców. Jako jedna z nielicznych osad, posiada dwa rynki: Stary i Nowy oraz dodatkowo plac główny przy głównej z ulic. Zabudowania wsi to głównie budynki XIX – wieczne.

Po pierwotnej parafii z XV wieku nie ma już śladu, za to wieś może poszczycić się równie okazałym budynkiem kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej, utrzymany w stylu neogotyckim. Świątynię wybudowano w miejscu starego kościoła w 1885 roku.

Do roku 1939 w Kopanicy mieścił się posterunek graniczny na granicy Polsko – Niemieckiej. Do dziś po stronie polskiej zachował się budynek punktu granicznego. Nie trudno go nie zauważyć jadąc z Poznania do Zielonej Góry i przejeżdżając przez wieś, jest to okazały, ostatni dom we wsi po prawej stronie drogi. Do obiektów zabytkowych należy także kościół ewangelicki z XIX wieku i „Pastorówka” pełniąca obecnie rolę siedziby urzędu pocztowego w Kopanicy.


Iza

...................................................

Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w KOPANICY: http://www.slonecznawielkopolska.pl/noclegi/kopanica,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.