Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Komorowice - Beskid Śląski

Komorowice - Beskid Śląski

Komorowice to obecnie najdalej wysunięta na północ część Bielska-Białej, leżąca po obu brzegach rzeki Białki. Komorowice Krakowskie stanowią prawobrzeżną część miasta, a położone są na obszarze Pogórza Śląskiego.

Komorowice zostały założone u schyłku XIII wieku na fali osadnictwa niemieckiego. W 1457 na Białce ustanowiono granicę między Polską a Czechami, która podzieliła Komorowice na część lewobrzeżną- Komorowice Niemieckie, i prawobrzeżną- Komorowice Polskie. Dopiero w 1922 przemianowano Komorowice Niemieckie na Śląskie, a Komorowice Polskie na Krakowskie. Natomiast od 1 stycznia 1977 roku Komorowice Krakowskie zostały włączone w granice administracyjne Bielska- Białej. Mieszkańcy wsi zajmowali się głównie gospodarką rybną, z której czerpali zyski aż do końca XX stulecia. Na początku wieku XIX prężnie zaczął rozwijać się tu, podobnie jak na całym Śląsku, przemysł. Tak też pozostało do czasów obecnych.

Większość zabytków Komorowic Krakowskich pochodzi z XX wieku. Należą do nich m.in. Dom kultury – zbudowany przy pl. J. Niemczyka, Szkoła podstawowa nr 29 czy Gimnazjum nr 14. Jednak przy ul. Komorowickiej i Hałcnowskiej możemy podziwiać piękne, nieliczne już, chałupy wiejskie, które powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. W obrębie osiedla znajdują się także dwa budynki będące pozostałością folwarku Habsburgów założonego w 1822 roku. Tutaj też znajdował się drewniany kościółek pw. św. Jana Chrzciciela zbudowany w XVI wieku, o którego obecności przypomina nam wybudowany w tym miejscu kościół parafialny z późnogotyckim obrazem umieszczonym w ołtarzu głównym. Miejscowość słynie także ze znajdujących się tu Stawów Komorowickich. W ich sąsiedztwie schronienie znalazły liczne okazy roślin i zwierząt, które możemy podziwiać wybierając się na spacer w barkowskie lasy.   

Ola

.................................................................................................................................................................
Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w KOMOROWICACH: http://www.slonecznebeskidy.pl/noclegi/komorowice-krakowskie,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.