Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Kobylnica - Pojezierze Poznańskie

Kobylnica - Pojezierze Poznańskie

Kobylnica to wieś położona w gminie Swarzędz w województwie wielkopolskim, na trasie Poznań – Bydgoszcz. Wieś jest siedziba sołectwa Kobylnica i graniczy z wsią Gruszczyn. Nieopodal ciekawe jezioro Swarzędzkie, stanowiące atrakcję i miejsce rekreacji miejscowej ludności. W czasach niemieckiej okupacji wieś nosiła nazwę Rossgarten.

We wsi znajdują sie placówki oświatowe, między innymi: Szkoła Podstawowa Tysiąclecia,  Przedszkole „Koszałek Opałek” i schronisko młodzieżowe „Sarenka”. Na terenie Kobylnicy czynnie działa powiatowy Ośrodek Wspierania Rodziny, w tym budynku do niedawna był Dom Dziecka, dziś zlikwidowany.

Obiektami zabytkowymi są miedzy innymi kościół i parafia pod wezwaniem Świętego Krzyża oraz stacja kolei, której budynek powstał około 1914 roku. Wielkim wydarzeniem we wsi było uruchomienie kolei, która przyczyniła się poniekąd do większego rozwoju miejscowości. Stacja kolejowa we wsi określana jest mianem Ligowiec.

Przez Kobylnicę przebiega droga droga św. Jakuba, która jest wielkopolskim odcinkiem szlaku pielgrzymkowego. Szlak prowadzi do katedry Santiago de Compostella w północno – zachodniej Hiszpanii. Szlak pielgrzymkowy cieszy się dużą popularnością wśród wiernych. Corocznie na drogę św. Jakuba wkraczają tysiące wiernych.

Jednak pomimo wszystkich atrakcji turystycznych, wieś najbardziej znana jest ze znajdującego się na jej terenie lotniska Poznań – Kobylnica. Jest to lotnisko sportowe Aeroklubu Poznańskiego, zaś jego patronką jest Wanda Modlibowska. Lotnisko, tak jak i przystanek kolejowy zwany jest Ligowcem. Lotnisko powstało w czasie II wojny światowej, utworzone przez Niemców w 1942 roku. Początkowo lotnisko przystosowane było i wykorzystywane do celów militarnych. Tu odbywały się główne szkolenia wojenne, trzymano sprzęt wojskowy w magazynach lotniska. Gdy cofał się front w 1945 o tereny lotniska toczyły się zacięte walki między Niemcami a nacierającym wojskiem Armii Radzieckiej. Po wojnie teren lotniska przeszedł w posiadanie Ministerstwa Komunikacji. W latach 1947 – 1953 odbywały się tu szkolenia szybowcowe prowadzone przez Ligę Lotniczą, stąd nazwa lotniska Ligowiec. W czasach współczesnych lotnisko pełni funkcję rekreacyjną i sportową. W roku 1994 na Ligowcu odbyły się Mistrzostwa Świata Samolotów Ultralekkich i Motolotni.

W okolicach  wsi jak i w całej gminie Swarzędz istnieją dogodne warunki do uprawiania różnorodnych form turystyki: rowerowej, pieszej i konnej.

                    
Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.