Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Kaźmierz - Pojezierze Poznańskie

Kaźmierz - Pojezierze Poznańskie

Kaźmierz jest wsią położoną na Pojezierzu Poznańskim. Administracyjnie wieś należy do powiatu szamotulskiego i jest oddalona o 20 km na północny - zachód od miasta Poznania. Przez zabudowania wiejskie przelewa się woda rzeki Samy. Miejscowość jest siedziba gminy Kaźmierz.

Pierwsza wzmianka o osadzie, pochodząca z ksiąg parafialnych zapisana jest pod data 1298. Jednak jako miasto pojawia się w 1384. Tą datę można uznać za datę nadania osadzie praw miejskich. Istnieje pewność że przez Kaźmierz przechodził międzynarodowy trakt handlowy – słynny szlak bursztynowy. Miasto było własnością prywatną i dość często przechodziło z rąk do rąk. Pierwszymi właścicielami miasteczka byli Świdowie Szamotulscy, w których posiadaniu majątek był do początków XVII wieku. Prawa miejskie miastu zostały odebrane na początku XIX wieku wraz z nadejściem niewoli dla całej Polski. W czasie okupacji hitlerowskiej wieś mocno ucierpiała. Wielu polaków wysłano do obozów pracy, wielu także wysiedlono. Według ludowych podań miasto słynęło z przemysłu tkackiego. „Płóciennicy” mieli swoje warsztaty przy rzece Samie.

Z planów i założeń architektonicznych dawnego miasta zachował się podłużny rynek. Rynek otoczony jest zabudowaniami głownie z XIX i XX wieku. Nieopodal rynku znajduje się budynek kościoła parafialnego pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1494 roku. Obecna budowla wzniesiona jest na miejscu poprzedniej, drewnianej z 1298 roku. Kościół wielokrotnie rozbudowywano i odnawiano. Do dziś zachowały się oryginalne gotyckie sklepienia. Największą atrakcją kościoła jest późnorenesansowy ołtarz główny z XVI wieku. Wartym odwiedzenia jest też zespół dworsko pałacowy założony w połowie XIX wieku z eklektyczną bryłą pałacu. Zabytkiem architektury Każmierza są również budynki dworca kolejowego z początku XX wieku.

Tereny wokół wsi otoczone są lasami z bogatym drzewostanem i różnorodne gatunkowo. Gmina Kaźmierz szczyci się ponadto dużą ilością pomników przyrody: dęby, lipy i kasztanowce. Na rzece Sama znajduje się sztuczny zbiornik we wsi Radzyn, niedaleko oddalonej od wsi Kaźmierz. Tereny wokół zbiornika stanowią teren rekreacyjny dla mieszkańców okolic i przyjezdnych szukających ciszy i ukojenia pośród wielkopolskiej przyrody.

                    
Iza

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.