Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Kampinos - Mazowsze

Kampinos - Mazowsze

Kampinoski Park Narodowy, pomimo tego, iż jest obszarem chronionym, nie jest odgrodzony od świata płotem z drutu kolczastego. Władze parku wręcz zachęcają turystów, aby przybywali podziwiać przyrodę i uczyli się jak o nią dbać. Aby jak najbliżej przybliżyć zwiedzających do natury, a jednocześnie chronić unikatową florę, uporządkowano zwiedzanie i wytyczono aż 16 szlaków turystycznych, przecinających Kampinoski Park Narodowy wzdłuż i wszerz.

Turystykę pieszą uprawiać można na około 360 km tras, przebiegających zazwyczaj równoleżnikowo, tj. w kierunku wschód-zachód. Najatrakcyjniejszy jest szlak czerwony, prowadzący z Dziekanowa Leśnego do Brochowa, który przebiega przez najciekawsze fragmenty obszaru chronionego.

Wzdłuż pasu wydm ciągną się natomiast szlaki zielony i niebieski. Wszystkie trzy trasy powiązane są ze sobą poprzecznie przebiegającymi, mniejszymi szlakami, pozwalającymi na swobodne przemieszczanie się po KPN.

Turystykę rowerową uprawiać można teoretycznie na wszystkich oznakowanych szlakach oraz drogach publicznych (utwardzone, łączące okoliczne miejscowości). Nie zawsze jest to jednak możliwe. Część tras turystycznych przebiega przez tereny piaszczyste, co znacznie utrudnia poruszanie się na dwóch kółkach. Dla wytrzymałych kondycyjnie rowerzystów wyznaczono Kampinoski Szlak Rowerowy, przebiegający wzdłuż granic parku. Ciągnie się on przez 144 km, a dodatkowo odchodzą od niego odnogi, pozwalające wjechać w głąb Puszczy Kampinoskiej, jak również nieco się od niej oddalić, aby zobaczyć okoliczne miejscowości.

Turystka konna jest niestety zakazana na terenie Parku, ale za to bardzo dobrze rozwinęła się w otulinie. Zakaz wynika przede wszystkim z troski o stan nieutwardzonych dróg wewnętrznych, które bardzo łatwo niszczeją pod naporem końskich kopyt. Jednorazowa wycieczka jest teoretycznie możliwa, ale wymaga otrzymania od dyrektora KPN specjalnej, indywidualnej zgody. Otulina Parku obfituje natomiast w liczne stadniny i ośrodki konne. Najwięcej z nich znajduje się po wschodniej stronie KPN, w okolicach Łomianek. W przyszłości planuje się udostępnienie kilku fragmentów puszczy do turystki konnej i wytyczenie w nich szlaków, ale na razie jest to pieśń przyszłości.

Zimą możliwe jest uprawianie turystki na nartach biegowych. Wprawdzie nie ma wyznaczonych żadnych specjalistycznych szlaków turystycznych, jednak korzystać można ze wszystkich oznakowanych szlaków pieszych. Niech jednak nie kusi nikogo, aby spróbować zjazdu z wydm! Po pierwsze są one niskie i nie dostarczają emocji zjazdowych, a po drugie są pod ścisła ochroną!

Wędrówki rozpocząć można, zarówno na obrzeżach, jak i wewnątrz parku, w miejscowościach, w których zlokalizowano liczne parkingi dla zmotoryzowanych i gdzie dociera komunikacja zbiorowa w postaci PKS, czy warszawskich autobusów podmiejskich.


Autopista


.................................................................................................................................................................

Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w KAMPINOSIE: http://www.slonecznemazowsze.pl/noclegi/kampinos,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.