Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Kamionka, Kozłówka - Lubelszczyzna

Kamionka, Kozłówka - Lubelszczyzna

KAMIONKA

W powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim położona jest wieś Kamionka. Znajduje się w ciekawym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym obszarze: na Wysoczyźnie Lubartowskiej i na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Jej historia jest bardzo długa - została założona prawdopodobnie na początku wieku XV.

Cennym zabytkiem miejscowości jest kościół św. Piotra i Pawła. Został wzniesiony pod koniec XV wieku i jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w województwie lubelskim. Jest to budowla murowana i otynkowana, gotycka, jednonawowa. Posiada dwie kaplice: jedną Pana Jezusa i drugą Matki Bożej. Wnętrze świątyni ubogacają: chrzcielnica z XVIII/XIX w., liczne obrazy i nagrobki. Obiekt posiada pięć ołtarzy: główny z obrazem Przemienienia Pańskiego oraz cztery boczne. Na chórze muzycznym znajdują się organy z początku XX wieku. Obok kościoła zobaczyć można murowaną dzwonnicę z dwoma dzwonami.

W Kamionce przy ulicy Nowej znajduje się cmentarz żydowski. Powstał prawdopodobnie w I połowie XIX wieku. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego zachowało się na nim kilka macew.

Przy drodze zobaczyć można figurę z 1838 roku, a spacerując po wsi wiele zabytkowych domów i zabudowań gospodarskich. Na cmentarzu znajdują się natomiast zabytkowe nagrobki oraz cenna kaplica cmentarna.

Kamionka może poszczycić się wyjątkowym w skali całego regionu zabytkiem: bardzo starym i idealnie zachowanym kościołem gotyckim. Następujące zmiany i drobne przebudowania nie wpłynęły na jego unikalny kształt.


KOZŁÓWKA

Kozłówka położona jest w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Ponadto znajduje się w pięknym pod względem przyrodniczym obszarze Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Lubartów od Kozłówki dzieli odległość 9 kilometrów.

W Kozłówce znajduje się zespół pałacowo-parkowy. Obecnie mieści się tam Muzeum Zamoyskich. Jest to wspaniały obiekt, doskonale utrzymany i zadbany. Budynek jest udostępniany turystom do zwiedzania. W sieni pałacu znajduje się tablica z drzewem genealogicznym Zamoyskich, zaś ściany zdobią obrazy (m.in. Leopoldo Dumini „Polowanie na dzika” z XIX wieku) i lustra w złotych ramach. Schody wiodące na piętro wyłożone są eleganckim, czerwonym dywanem i otoczone złoconymi poręczami. Ściany klatki schodowej pokryte są dużą ilością obrazów (głównie portretów) w złotych ramach, a sufit bogato zdobiony z wiszącą na środku latarnią pochodzącą z XIX wieku. Na piętrze znajduje się Gabinet hrabiego Konstantego. Zobaczyć w nim można kilka interesujących przedmiotów: biurko cylindryczne z XIX wieku i fortepian pionowy z XIX wieku. Obok znajduje się Sypialnia hrabiego Konstantego, a dalej łazienka, w której eksponatami są dawne przybory toaletowe. Na piętrze umiejscowiony jest również Salon Mały, w którym podziwiać można przedmioty służące rozrywce: srebrne zabawki, ozdobne figury. Dalej znajduje się Sypialnia hrabiny. Jest bardzo strojna, kobieca, w odcieniach bieli, niebieskiego i złotego. Inny charakter ma znajdujący się dalej Salon Czerwony. Jest jednym z najbardziej wytwornych pomieszczeń pałacu. Za drzwiami znajduje się Salon Biały, w który wyeksponowane zostały elementy ozdobnej, zabytkowej zastawy (serwis porcelanowy, filiżanki). Interesującymi pomieszczeniami są również: spowity różem Gabinet Hrabiego Adama Zamoyskiego, Pokój Egzotyczny z zagranicznymi bibelotami, kredens z pięknymi serwisami, jadalnia z zielonymi ścianami i ciemnymi meblami. Pałac jest pełen przepychu. W każdym jego pomieszczeniu znajduje się duża ilość cennych obrazów oraz pięknie zdobione piece kafelkowe. Zachowane w nim obiekty lśnią blaskiem dawnych czasów.

W skład kompleksu wchodzą także: kaplica (bardzo elegancka, z białymi ścianami i czerwonymi krzesłami oraz niebieskimi witrażami w oknach i organami na chórze), ogród francuski otaczający pałac z zabytkową fontanną , dziedziniec z zegarem słonecznym, a także powozownia z cennymi eksponatami powozów i bryczek.

Kozłówka jest miejscem wyjątkowym. Otaczają ją bory parku krajobrazowego, a jej dodatkową wartością jest wspaniały, zabytkowy pałac.

Julita

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.