Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Jarosław - Podkarpacie

Jarosław - Podkarpacie

Jarosław jest miastem o długiej i bogatej historii. Prawa miejskie zostały mu nadane w XIV wieku. Jego położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych, nad rzeką San predestynowało go do bycia ważnym ośrodkiem handlowym. Dziś Jarosław jest miastem posiadającym wiele ciekawych zabytków, a także prężnie działającym ośrodkiem kulturalnym.

Przyjezdnych zachwyca zabudowa Rynku z licznymi zabytkami. Do najpiękniejszych z nich należy mieszczańska kamienica Orsettich z XVI-XVII w. Jest to późnorenesansowa budowla z przepiękną attyką grzebieniową i trzema arkadami od frontu. Początkowo była własnością rodziny Smiszowiców. Odkupił ją od nich Włoch Wilhelm Orsetti i to on przeprowadził remont, w wyniku którego kamienica zyskała obecny wygląd. Dziś w kamienicy mieści się muzeum, w którym prezentowane są wystawy: Historia Jarosławia, Wnętrza Mieszczańskie oraz Wielka Izba. Przedstawiają historię miasta oraz kulturę mieszczańską.

W centralnym punkcie rynku stoi neorenesansowy Ratusz. Na przestrzeni wieków był kilkakrotnie przebudowywany. Najpierw była to budowla gotycka, następnie barokowa i neogotycka, aby w końcu podczas kolejnego remontu zyskać wygląd neorenesansowy.


Do najciekawszych zabytków architektury sakralnej Jarosławia należy cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego zbudowana w I poł. XVIII wieku. W jej wnętrzu znajduje się ikona Matki Boskiej Jarosławskiej zwana Bramą Miłosierdzia. Ze świątyni rzymsko-katolickich na szczególną uwagę zasługuje Bazylika Matki Bożej Bolesnej (XVII w.). Z kościołem wiąże się legenda o objawieniu w tym miejscu na lipie wizerunku Piety. Cudowna rzeźba Matki Boskiej Bolesnej z martwym Jezusem Chrystusem na kolanach znajduje się dziś na głównym ołtarzu kościoła. Wnętrze kościoła zdobią piękne polichromie. Sanktuarium jest miejscem, do którego przybywają liczni pielgrzymi. Kolejnym zabytkiem architektury sakralnej jest XVII-wieczny kościół pw. św. Mikołaja i Stanisława biskupa z bogatą dekoracją sztukatorską we wnętrzu.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.