Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Istebna - Beskid Śląski

Istebna - Beskid Śląski

Istebna to miejscowość Beskidu Śląskiego o charakterze typowo turystycznym. Jej tereny rozpościerają się na zboczach Złotego Gronia, zaś wieś malowniczo przecina rzeka Olza.

Pierwsze wzmianki dotyczące Istebnej pojawiają się dopiero od roku 1621, lecz wiadomo, że proces osadnictwa rozpoczął się tu znacznie wcześniej, bo w XVI wieku.    Nazwa wsi, jeśli brać pod uwagę etymologię słowiańską, wywodzi się od słowa „namiot” bądź „izba”. Trzeba jednak zauważyć, że na słowackiej Orawie już wcześniej istniała wieś Istebné. Być może za sprawą osiedlających się tu Wołosów ochrzczono wieś tą nazwą.

Istebna, Koniaków i Jaworzynka tworzą Beskidzką Trójwieś. Ich szybki rozwój sprawia, że tereny te stają się jeszcze bardziej atrakcyjne pod względem turystycznym.

Istebna swoim turystom oferuje naprawdę dużo. Najczęściej odwiedzana przez Podróżnych jest Kurna Chata Kawuloka - muzeum regionalne Śląska Cieszyńskiego znajdujące się w XIX-wiecznej chacie góralskiej. We wsi znajdują się także Muzeum Prywatne Jana Wałacha, Pracownia i Galeria Rodziny Konarzewskich, Góralska Izba Jakuba Gazurka, Izba Pamięci Jerzego Kukuczki (czynne po uzgodnieniu telefonicznym). Turyści mogą tu podziwiać m.in. XVIII-wieczny Parafialny Kościół Katolicki p.w. Dobrego Pasterza, jak też przeniesiony do Istebnej Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z barokowym wnętrzem. Wieś może poszczycić się Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej, w którym znajduje się Panorama Beskidzka, przedstawiająca okazy roślin i zwierząt występujących w tych pasmach górskich. Koniecznie trzeba też zobaczyć Przełęcz Kubalonka. Aktywni mogą wybrać się na wycieczki znakowanymi trasami pieszymi i rowerowymi (szlaki żółty, zielony, czerwony) lub spędzić czas oddając się sportom ekstremalnym. Zimą funkcjonuje tu aż 10 wyciągów narciarskich! Sprzęt narciarski możemy wypożyczyć na miejscu. Z noclegiem także nie będzie kłopotu. Oprócz kwater prywatnych znajduje się tu Chatka AKT na Pietraszonce i oraz Schronisko PTSM.


Informacje zaczęrpnięte z:
www.ug.istebna.pl

OlaDaj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.