Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Hel - Pomorze

Hel - Pomorze

Hel – Miasto otoczone wodami Bałtyku z trzech stron, położone na Półwyspie Helskim co sprawia idealne miejsce na spędzenie urlopu. Jest najbardziej morskim z polskich miast.

Pierwsze informacje o osadnictwie są z końca XII wieku. Już wtedy tą okolice zamieszkiwali rybacy.  Dziś Hel to kurort turystyczny. Piękne plaże, wydmy,lasy należące do Nadmorskiego Parku  Krajobrazowego. Niepowtarzalny charakter miasta stanowi ulica Wiejska, podziwiać można tutaj domki o budowie ryglowej, zwane murem pruskim. Są to pozostałości budynków kaszubskich z XVIII i XIX wieku z charakterystycznymi ciemnymi, drewnianymi belkami i białymi ścianami. Spacerując w kierunku Bulwaru Nadmorskiego, znajduje się Port Rybacki z lat 1882-1883 roku. Można tu zobaczyć używane  obecnie wszystkie jednostki rybackie. Znajduję się również przystań dla jachtów, wodolotów i statków. Przy wejściu do portu znajduje się rybacki krzyż wotywny z 1985 roku, na którym znajduję się napis: ,,Ten krzyż nadzieją tych braci, którzy wyszli w morze, a nie wrócili i tych, którzy wychodzą, aby szczęśliwie wracali”. Po zwiedzeniu portu, warte zwiedzenia jest Muzeum Rybołówstwa. Jest to najstarszy zachowany na Helu budynek z początku XV wieku.


Udając się bulwarem nadmorskim od Portu Rybackiego do Portu Marynarki Wojennej znajduje się helskie Fokarium. W kilku basenach, możemy obejrzeć szare foki, które kiedyś były bardzo popularne w rejonie Bałtyku Południowego.


Udając się w kierunku dworca kolejowego znajduje się malownicze osiedla domków rybackich. Ryglowe domki rybackie mają nietypową architekturę budownictwa pomorskiego, ganki, podparte kolumnami lub arkadami.


Na ulicy Wiejskiej stoi również pomnik poświęcony Obrońcom Helu z 1979 roku. Znajduję się tu również Park Kaszubski,w którym  jest pomnik Jana Myślisza – Kaszuba, który za  odwagę w wojnie bolszewickiej otrzymał krzyż  Virtuti Militari. W parku jest też pomnik poświęcony Stefanowi Żeromskiemu, który odpoczywał  na Helu, pomnik jest kształtu małego żagla.


Niedaleko dworca kolejowego znajduje się również helski cmentarz, na którym znajdują się dwa pomniki: Obrońców Helu i pomnik poświęcony marynarzom i rybakom, którzy zginęli na morzu.


Na Helu zastała także wytyczona ścieżka militarna, skupiająca obiekty wojskowe m.in. :Sala tradycji 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, bateria cyplowa, pozostałości po dwudziałowej baterii, porośnięte stanowiska ,,Flakbaterie”, kuter pościgowy Straży Granicznej „Batory”.


Na ulicy Bałtyckiej znajduję się latarnia morska ,,bliza”- po kaszubsku, udostępniona do zwiedzania.

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.