Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Grzegorzew - Wysoczyzna Kłodawska

Grzegorzew - Wysoczyzna Kłodawska

Grzegorzew to wieś położona w województwie wielkopolskim. Grzegorzew zaliczany jest do Wysoczyzny Kłodawskiej w powiecie kolskim. Przez miejscowość przepływa malowniczo wijąca się rzeka Rgielewka. Wieś jest siedzibą gminy.

Grzegorzew jest jedną z najstarszych osad i parafii w Polsce. Pierwsze udokumentowane wzmianki  pochodzą z 1236 roku, w dokumencie darowizny majątku biskupom gnieźnieńskim. Nazwa również jest ściśle związana z duchownym - Grzegorzem Fulko, który  administrował dobrami w imieniu kościoła. W roku 1331 osada została dotknięta zniszczeniami spowodowanymi przemarszem wojsk krzyżackich. Miejscowość szybko podźwignęła się z upadku, od 1357 roku zaczęto używać określenia miasto. W połowie XVI wieku miasto zostało ulokowane na prawie magdeburskim na mocy przywileju Zygmunta Augusta. Od tego momentu nastąpił szybki rozwój miasta.

Grzegorzew stał się ośrodkiem tkactwa, garncarstwa i przemysłu sukienniczego. Następuje znaczne ożywienie życia i handlu. Około 1856 roku w mieście wybucha wielki pożar, który trawi w płomieniach większość budynków i zabudowań. Rozpoczyna się okres klęsk  niepowodzeń w historii miasta. Po tym tragicznym wydarzeniu i w wyniku jego następstw, miasto traci prawa miejskie, funkcjonując do dziś na prawie wsi. Po roku 1939 podczas okupacji niemieckiej, kiedy hitlerowcy wkroczyli do Grzegorzewa zmienili jego nazwę na Georgen. Po wojnie powrócono do polskiej nazwy. Obecnie wieś jest zapleczem handlowo – usługowym dla najbliższej okolicy.

Przyjeżdżając do Grzegorzewa koniecznie trzeba skierować kroki na duży, prostokątny rynek – obecnie Plac 1000 – lecia Państwa Polskiego. W tym miejscu jest najbardziej zachowane założenie urbanistyczne miejscowości. Zabudowa przeważnie parterowa,w większości drewniana, jednak w architekturze wsi znajdują się także budynki wzniesione z łupków wapienia.

W zabudowie unikatowym budynkiem, jest budynek kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół został wybudowany w 1776 roku jako budowla drewniana w miejscu dawnej świątyni. Obecnie jest to największy kościół drewniany w okolicy. Wnętrze zachowane jest w stylu barokowym z licznymi zdobieniami i okazałymi rzeźbami. Budynek kościoła otoczony jest starodrzewami, głównie lipami, klonami i kasztanowcami.

Do zabytków miasta należy także budynek Urzędu Gminy w Grzegorzewie. Budynek powstał w 1927 roku, w czasie II wojny w gmachu budynku urzędowali hitlerowcy.


Iza

...............................................................................................................
Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w GRZEGORZEWIE: http://www.slonecznawielkopolska.pl/noclegi/grzegorzew,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.