Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Grudziądz - Kujawy

Grudziądz - Kujawy

Położenie
Grudziądz leży na Pomorzu Nadwiślańskim, na prawym, malowniczym brzegu Wisły

Historia
Źródła pisane wymieniają miejscowość w 1065 r. w dokumencie wydanym klasztorowi benedyktyńskiemu w Mogilnie. W 1218 r. gród otrzymał biskup pruski Chrystian, który założył tu między 1218 a 1222 r. miasto, jedno z najstarszych lokowanych w Polsce. W 1231 r. do miejscowości wkroczyli Krzyżacy, którzy panowali w nim do 1466 roku, wtedy na mocy II traktatu toruńskiego Ziemia Chełmińska wraz z Grudziądzem wróciły w granice Polski. W mieście odbywały się obrady sejmu pruskiego, zjazdy stanowe, a w późniejszym okresie sejmiku generalnego. Na zjeździe w 1522 roku Mikołaj Kopernik wygłosił słynną rozprawę ekonomiczną o monetach ("De aestimatione monetae"). Wtedy Grudziądz zaczął się szybko rozwijać jako ośrodek handlu wiślanego. W mieście  powstawały liczne spichrze, których było około 25. Od XVII wieku wojny, zarazy i powodzie przyczyniły się do upadku miasta.  Po I zaborze miejscowość objęto akcją germanizacyjną, czego elementem było założenie garnizonu. W XIX wieku Grudziądz znacznie się rozwinął ulegając niemieckim akcjom osiedleńczym. W 1920 r. Grudziądz powrócił do Rzeczypospolitej i szybko odzyskał polski charakter. W czasie II wojny światowej miasto zostało w 40% zniszczone.

Warto zwiedzić
:
- gotycki kościół farny św. Mikołaja – budowa rozpoczęta w 1286 r. ukończona w XV wieku. Wewnątrz trójnawowej, halowej świątyni znajduje się wystrój powstały głównie w XVII i XVIII wieku w stylu barokowym. Ponadto wyróżniają się elementy gotyckie, takie jak rzeźby, czy pozostałości XV-wiecznych polichromii późnogotyckich na filarach południowych.
- Opactwo benedyktynek w skład którego wchodzi pierwotnie gotycki kościół Świętego Ducha, dawny klasztor, w którym mieści się obecnie muzeum okręgowe, a także barokowy pałac opatek.
- Barokowy kośćiół św. Franciszka Ksawerego – wnętrze kryje jednolity, regencyjny wystrój wykonany w latach 1715-40 przez Józefa Antoniego Krause z Gdańska. Ciekawe polichromie w manierze chińsko-japońskiej wykonał jezuita Steiner. Zachowały się też nieliczne elementy XVI-wieczne, barokowe i późnorenesansowe.
- Budynek dawnego kolegium jezuitów pełni od 1897 r. funkcję ratusza miejskiego. Wewnątrz zachowały się barokowe polichromie z XVIII wieku.
- Resztki zamku krzyżackiego – budowlę wzniesiono w latach 1250-99, mieściła ona siedzibę rezydującego w mieście od 1250 r. komtura. Obecnie ruiny są atrakcją parkową
- Spichlerze grudziądzkie - usytuowane na wiślanej skarpie spichrze tworzą charakterystyczną dla Grudziądza panoramę. Ich budowę rozpoczęto w latach 1346 - 1365. Wkrótce ciąg solidnych, stosunkowo wysokich spichlerzy zastąpił istniejący tam wcześniej mur ceglany.

źródło:
Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski, Kujawsko-Pomorskie dla każdego, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Bydgoszcz 2005

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.