Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Gołdap - Mazury Garbate

Gołdap - Mazury Garbate

Gołdap to miejscowość uzdrowiskowa położona na tzw. Mazurach Garbatych. Od XVI wieku Gołdap posiada prawa miejskie nadane wówczas przez księcia Albrechta Fryderyka. Na przestrzeni wieków miasto było wielokrotnie niszczone, czy to przez konflikty wojenne, czy przez kataklizmy, które nawiedzały ten region.

O tym, że Gołdap ma status uzdrowiska, wie niewielu. A tymczasem mamy tu najczystsze w całej Polsce powietrze i borowiny o leczniczych właściwościach wykorzystywane do różnego rodzaju okładów. W miejscowym sanatorium można leczyć schorzenia narządów ruchu, układu oddechowego i reumatyzm. Ciekawostką jest fakt, że część zabudowań sanatorium to budynki byłej kwatery Luftwaffe, czyli Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych III Rzeszy. Większość budynków kwatery została zniszczona przez Niemców, gdy na te tereny zaczęła wkraczać Armia Czerwona.

Sowieci zapisali się w kartach historii Gołdapi jako okrutni oprawcy. Gdy zdobyli miasto w 1944 roku, urządzili w nim krwawą jatkę. Mordowali, gwałcili i grabili. Był to straszny odwet na mieszkańcach niemieckiej wówczas Gołdapi. Miasto na jesieni tego samego roku zostało odbite przez Niemców, by ostatecznie w 1945 roku znów trafić w ręce okrytych złą sławą Rosjan. Dokonali oni wówczas niewyobrażalnych zniszczeń. Powierzchnia miasta w 90% została doszczętnie zrujnowana.

Dziś do Gołdapi warto przyjechać choćby po to, aby poszusować na nartach. W pobliżu miasta rozciągają się Wzgórza Szeskie, a na zboczu jednego z nich działa Centrum Sportowo-Rekreacyjne “Piękna Góra”. Są tu sztucznie naśnieżane trasy i wyciągi: orczykowy i krzesełkowy, a także tor saneczkowy czynny również latem. Można wtedy jeździć na nim na sankorolkach.

Gołdap to również świetne miejsce na skosztowanie specjalności kuchni regionalnej, jaką są kartacze. Co roku w sierpniu Światowe Centrum Smakoszy Kartaczy organizuje mistrzostwa świata w jedzeniu tego specjału. Z innych oryginalnych imprez mamy tu jeszcze lipcowy Konkurs Krzyku rozgrywany w kategoriach: żeńskiej i męskiej.Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"
Waszka


Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.