Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Ełk - największe miasto Mazur

Ełk - największe miasto Mazur

Ełk jest największym miastem Mazur i obok Mikołajek oraz Giżycka najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową regionu. Nic w tym dziwnego, bowiem leży bezpośrednio nad jeziorem Ełk i rzeką o tej samej nazwie, a w promieniu 20 kilometrów od miasta znajduje się aż 100 jezior połączonych ze sobą kanałami i rzekami.

Miasto powstało z osady rybackiej, która została założona na jego dzisiejszym obszarze w początkach XV w. W tym samym stuleciu Ełkowi zostały nadane prawa miejskie. Wiek kolejny był czasem prężnego rozwoju miasta, który wyraźnie się wiązał z napływem osadników z Mazowsza i przyjęciem przez księcia Albrechta protestantyzmu. Miasta nie oszczędziły liczne klęski w postaci pożarów, epidemii dżumy i zniszczeń spowodowanych konfliktami zbrojnymi. Obie wojny światowej również brutalnie się z nim obeszły, niszcząc je dotkliwie.

Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest przejażdżka kolejką wąskotorową. Zbudowano ją w latach 1910-1917. W czasach świetności tabor kolejki liczył 4 parowozy i 42 wagony. Dziś kolejka kursuje na trasie Ełk-Sypitki. Po drodze mija jezioro Nieciecz. Warto również zwiedzić muzeum znajdujące się w dawnym budynku stacji. Znajdują się w nim m.in. kolekcje czapek kolejarskich i lamp.

Ełk nie ma na swoim obszarze zbyt wielu zabytków, ale wśród istniejących wyróżnia się wieża wodna z 1895 r. Prezentuje się bardzo dostojnie. Jest własnością Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej “Mazury”, które we wnętrzu wieży gromadzi przeróżne przedmioty sprzed 1945 r., które opowiadają o życiu codziennym dawnej niemiecko-mazurskiej ludności Ełku. Kiedyś będzie tu muzeum. Wieża dostępna jest do zwiedzania w sezonie letnim. Warto skorzystać z tej możliwości, chociażby po to, aby podziwiać piękną panoramę miasta i okolic roztaczającą się z ostatniego piętra budowli.


Informacje zaczerpnięto z:
  • J. Szynkowski, "Mazury. Kraina jezior, lasów i niezapomnianych przygód. Przewodnik"
  • Copernicus, red. B. Konopska, C. Mazur, M. Starzewski, "Wielkie Jeziora Mazurskie. Mapa"
  • Demart, "Polska Niezwykła. Województwo Warmińsko-Mazurskie. Przewodnik"
Waszka


Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.