Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Czarnków - Kotlina Gorzowska

Czarnków - Kotlina Gorzowska

Czarnków jest miastem umieszczonym na skraju Kotliny Gorzowskiej i Wysoczyzny Chodzieńskiej. Miasto jest siedzibą gminy miejskiej. Jego unikatowość krajobrazową tworzy dolina rzeki Noteć i lasy Puszczy Noteckiej.

Tereny wokół Czarnkowa nazywane są potocznie “Szwajcarią Czarnkowską” ze względu na morenowy charakter.

Czarnków jest miastem, które posiada ponad 800 – letnią historię. Pierwsze wzmianki o osadzie znajdujemy w kronikach Galla Anonima, który pisał o tych terenach w XII wieku. Historia dotyczyła księcia Gniewomira, który sprawował rządy na Notecią. W tym miejscu założono osadę, która pełniła funkcję strażnicy w przeprawie przez rzekę. Osada była ważnym elementem strategicznym. Tu krzyżowały się szlaki handlowe: z Poznania na Pomorze i drugi wzdłuż Doliny Noteci aż do Frankfurtu. Obok grodu obronnego powstała osada targowa, gdzie można było nabyć produkty wymiany na szlaku jak i miejscowe rękodzieło. Pod koniec XIII wieku ziemie zostały przekazane aktem nadania własności jednemu z rodów - Nałęczów. Nałęczowie na miejscu dawnego grodu wznieśli warowną budowlę a w jego pobliżu, około XIV wieku, nastąpiła lokacja miasta. Najznamienitszym obywatelem miasta i zarazem najbardziej znaną postacią w historii jest Janko z Czarnkowa, który pełnił funkcję podkanclerza koronnego. Jego kroniki stały się cennym źródłem wiedzy o epoce Piastów.

Dziś miasto jest centrum gminy Czarnków, które przoduje w gospodarce i stanowi wzór rozwoju dla pozostałych miejscowości.

W malownicze krajobrazy, wpisują się unikatowe zabytki miasta. Centralnym punktem Czarnkowa jest dawny rynek, który przyjął swój kształt około XIV wieku – obecnie Plac Wolności. Rynek stanowił główny punkt życia publicznego i kulturalnego miasta oraz miejsce handlu. Prawdopodobnie na jego środku stał ratusz miejski. Dawna budowla ratusza uległa zniszczeniu. Obecny budynek wznosi się po północnej stronie placu, jest utrzymany w stylu eklektycznym i powstał w wieku XIX.

W historii miasta jeszcze jeden plac odegrał znaczącą rolę. Dziś jest to Plac Powstańców a w XIV wieku był to Rynek Zbożowy. Jako, że osada była ośrodkiem handlu zbożem, rynek posiadał zabudowę spichlerzową. Znaczna ich większość została rozebrana. Zboża przeładowywano na barki, które spływano Notecią w kierunku Bałtyku.
 
Najcenniejszym zabytkiem jest kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w całej Wielkopolsce. Pierwotna budowla powstała prawdopodobnie około XII wieku, jednak została zniszczona i nie zachował się po nim ślad. Obecny budynek kościoła pochodzi z 1580 roku, był jedynie przebudowywany i remontowany. Charakter budowli jest późnogotycki, wnętrze w stylu barokowym.

W miejscu dzisiejszego browaru znajdował się pierwszy gród rodziny Nałęczów, którzy od nazwy majątku przyjęli nazwisko Czarnkowscy. Przypuszczalnie był to obiekt murowany o okazałej fasadzie. Po zabudowaniach nie pozostało śladu.

W mieście znajduje się jedna z niewielu na nizinach skoczni narciarskich, która mieści się w parku miejskim imieniem Stanisława Staszica. Skocznia od lat 80–tych XX wieku jest zamknięta i pełni jedynie funkcję zabytku architektury.

Na cały układ urbanistyczny Czarnkowa, można spojrzeć z niedawno otwartego punktu widokowego z którego roztacza się widok na zabudowania miejskie i Dolinę Noteci. Aby dokładnie poznać historię regionu w czasie wizyty w Czarnkowie trzeba udać się do Muzeum Ziemi Czarnkowskiej.

IzaDaj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.