Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Ciechocinek-Kujawy

Ciechocinek-Kujawy

Ciechocinek

Położenie

Ciechocinek usytuowany jest na tzw. Białych Kujawach, pośrodku Niziny Ciechocińskiej, będącej częścią Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej, w dolinie lewobrzeżnej Wisły, między Toruniem a Włocławkiem, ok. 40 m n.p.m.

Historia

Od XVII wieku był to obszar osiedlania się przybyszów olęderskich, którzy zajmowali się też warzelnictwem soli. Na początku XIX wieku zainteresowano się miejscowymi solankami. W 1833 r. otwarto dwie tężnie i warzelnię, trzy lata później pierwsze łazienki w tzw. „austerii rządowej”. Przez całe stulecie miejscowość rozwijała się w duże uzdrowisko. W 1916 r. Ciechocinek uzyskał prawa miejskie, a po I wojnie światowej znalazł się w granicach odrodzonej Polski. Obecnie miasto jest jednym z największych uzdrowisk w kraju.

Warto zwiedzić:

- neogotycki kościół św. Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1873-84 według projektu Edwarda Ciechockiego, wnętrze w latach 1965-66 pokryła barwna polichromia autorstwa Józefa i Łucji Oźminów.
- Zespół XIX-wiecznych tężni wzniesionych w latach 1827-28 i 1859 r. Między drugą a trzecią tężnią znajduje się klasycystyczna obudowa źródła solankowego. Długie, drewniane konstrukcje wypełnia chrust cierniowy, którego zadaniem jest odparowywanie ściekającej solanki. Z okresu powstawania uzdrowiska pochodzi też klasycystyczna warzelnia soli, powstała około połowy XIX wieku.
źródło:
Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski, Kujawsko-Pomorskie dla każdego, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Bydgoszcz 2005

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.