Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Bydgoszcz - Kujawy

Bydgoszcz - Kujawy

Położenie
Miasto położone nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim.

Historia

W zamierzchłej przeszłości na terenie dzisiejszego miasta istniał prawdopodobnie gród na szlaku bursztynowym. Pierwsze wzmianki o Bydgoszczy w źródłach pisanych pochodzą dopiero z 1239 roku. Wiadomo jednak, że już w XI wieku w osadzie znajdował się drewniany romański kościół pw. św. Idziego. W 1314 r. powstało księstwo bydgosko-wyszogrodzkie. W latach 1327-43, z krótkimi przerwami, gród zajmowali Krzyżacy. Król Kazimierz III Wielki nadał grodowi prawa miejskie 19 kwietnia 1346 r. w Brześciu Kujawskim. Podczas Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim w październiku 1410 r. Bydgoszcz na kilka dni stała się kwaterą główną króla Władysława IV Jagiełły, zaś w latach 1454-66, na czas trwania wojny trzynastoletniej, pełniła tę samą funkcję dla wojsk Kazimierza IV Jagiellończyka. Wskutek przyłączenia Pomorza do Polski nastał dla Bydgoszczy złoty wiek. Miasto było jednym z większych i ludniejszych w królestwie, kwitł handel rzeczny zbożem, drewnem, piwem oraz solą wielicką i ruską, prężnie działała królewska mennica. W owym czasie Bydgoszcz stanowiła również ważny lokalny ośrodek nauki, którą szerzyły zakony, a w szczególności bracia Jezuici.
Lata wojen ze Szwecją określane mianem „potopu" mocno naruszyły kondycję miasta. Do zniszczeń dołączyła się zaraza, która zdziesiątkowała mieszkańców. Zniszczenia wojenne i zarazy złamały miasto - opustoszałe, zrujnowane, ze spalonym w 1708 r. ratuszem wegetowało.
W 1772 r. miejscowość weszła w skład zaboru pruskiego, uczyniono ją stolicą obwodu nadnoteckiego. Tak rozpoczął się, trwający prawie 150 lat, okres pruskiej przynależności państwowej miasta. Władze pruskie rozpoczęły działania zmierzające do włączenia Bydgoszczy w ekonomiczny i militarny system królestwa Prus. Pierwszym spektakularnym posunięciem była budowa Kanału Bydgoskiego, łączącego systemy rzeczne Wisły i Odry, co spowodowało odrodzenie ekonomiczne miasta. W XIX i XX wieku miejscowość przeżywała okres dynamicznego rozwoju. Wybudowano linie kolejowe, rozbudowano przemysł, uruchomiono jedną z pierwszych na ziemiach Polski linii tramwajowych. Intensywna rozbudowa, industrializacja i unowocześnianie Bydgoszczy trwały aż do wybuchu I wojny światowej. Po jej zakończeniu miasto przyznano Polsce. W okresie 1920-1939 nastąpiła szybka repolonizacja miasta, wzrósł jego obszar oraz pojawiły się nowe gałęzie przemysłu. Mimo że Bydgoszcz należała w tym czasie do najnowocześniejszych miast na terenie Polski, prowadzone były liczne inwestycje komunalne. Po wybuchu 2 wojny światowej, 3 września 1939 r. doszło w Bydgoszczy do wydarzeń, które strona polska określa mianem dywersji, natomiast niemiecka mówi o „bydgoskiej krwawej niedzieli". Wynikiem tych zajść były ofiary zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej części społeczeństwa. Okupacja rozpoczęła się w dniu 5 września 1939 r. Bydgoszcz znalazła się na terenach włączonych do Niemiec i ponownie stała się siedzibą władz regencyjnych w Okręgu Rzeszy Gdańsk Prusy Zachodnie. Po trwającej ponad 5 lat okupacji Bydgoszcz została oswobodzona w dniach od 23 do 27 stycznia 1945 r.
W latach powojennych Bydgoszcz szybko się powiększała, stając się miastem leżącym nie tylko nad Brdą, ale i Wisłą. Po wojnie zbudowano wiele nowych dzielnic mieszkaniowych, szybko rosła też liczba ludności. W okresie PRL-u miasto zyskało na znaczeniu administracyjnym i kulturalnym, nastąpił dalszy rozwój gospodarczy.

Warto zwiedzić:

- gotycki kościół farny, śś. Marcina i Mikołaja, zbudowany w XV wieku. Katedra jest sanktuarium maryjnym, ze znajdującym się w barokowym ołtarzu głównym gotyckim, cudownym obrazem Matki Bożej z różą.
- Klasztor i kościół pobernardyński pw. św. Jerzego, wzniesiony w połowie XVI wieku
- zespół poklasztorny klarysek – gotycko renesansowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP
- spichrze przy ul. Grodzkiej z XVIII i XIX wieku
- Kamienna studzienka (Stary Rynek)
- "Wenecja Bydgoska" - kompleks budynków z XIX i początku XX wieku zlokalizowanych przy odnodze Brdy (zwanej Młynówką)

źródło:

Włodzimierz Bykowski, Wieńczysław Bykowski, Kujawsko-Pomorskie dla każdego, Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Bydgoszcz 2005

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.