Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Budziszewko - Wielkopolska

Budziszewko - Wielkopolska

Budziszewko jest wsią położoną w województwie wielkopolskim w gminie Rogoźno. Wieś ma zwartą zabudowę mieszkalną. Na zachodnim skraju wsi znajduje się Jezioro Budziszewskie, nad którym znajdują się malowniczo ulokowane ośrodki wczasowe.

Nazwa miejscowości pochodzi od imienia jednego z jej właścicieli – Budzisza.

W tekstach źródłowych wzmianki o Budziszewku pojawiają się w roku 1365 jeszcze pod nazwa Budzisowo. Osada była typową wsią szlachecką, w której przez wieki rządy sprawowały rody możnowładców. Przechodziła z rąk do rąk, albo poprzez nadanie majątku na mocy królów, przez dziedziczenie lub kupno. Miejscowość wraz z rozwojem stopniowo się powiększała wcielając do swojego terytorium coraz to nowe okoliczne miejscowości. Największe wcielenie okolicznych osad nastąpiło w XV wieku, kiedy to dobra budziszewskie zostały powiększone o pięć wsi i dwa jeziora. Około 1509 roku wobec znacznego rozwoju, właścicielka Budziszewa postanowiła podzielić dobra między swoich pięciu synów. Od tego momentu następuje stopniowe podzielenie wsi. W połowie XIX wieku majątek rozparcelowano pomiędzy niemieckich kolonistów. W 1939 roku ziemie zajęli hitlerowcy. W okresie powojennym większość osadników niemieckich powróciła do Rzeszy a swoje gospodarstwa sprzedała. Po roku 1945 przyjęto obecną nazwę.

Najcenniejszym zabytkiem wsi jest kościół pod wezwaniem św. Jakuba usytuowany na wzniesieniu w zachodniej jej części. Został wzniesiony w połowie XIV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o kościele pochodzi dopiero z połowy XV wieku. Początkowo budowla była konstrukcji drewnianej, wielokrotnie przebudowywany i ochraniany przez mieszkańców od pożarów. W wieku XVIII budynek ze względu na bardzo zły stan techniczny przestał pełnić funkcję świątyni, przestano w nim odprawiać nabożeństwa. Gruntownego remontu doczekał się w roku 1871 a w roku 1960 dodano do architektury kościoła elementy konstrukcji żelaznej. W XIX wieku odebrano świątynię katolikom i przekazano ją na potrzeby obrządku ewangelickiego. W jego wnętrzu na uwagę zasługują organy, zabytkowe konfesjonały, rzeźby oraz ołtarze. Obok kościoła znajduje się plebania postawiona około 1905 roku o modernistycznej bryle.

W sąsiedztwie kościoła znajdują się zabudowania pałacowe, niegdyś posiadłość należała do rodziny Łubieńskich. Zabudowania powstały w XIX wieku, w budynku pałacowym po roku 1945, ze względu na zniszczenia wojenne i brak budynku szkolnego, znajdowała się szkoła podstawowa. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Całość otacza zabytkowy park.

Wieś stała się punktem wypadowym dla letników wypoczywających nad Jeziorem Budziszewskim.


Iza

........................................................................................................................................................................

Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w BUDZISZEWKU: http://www.slonecznawielkopolska.pl/noclegi/budziszewko,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.