Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Brodnica - Wielkopolska

Brodnica - Wielkopolska

Brodnica jest małą wsią położoną w województwie wielkopolskim, oddalona około 10 km na północny zachód od Śremu. Wieś jest siedzibą gminy wiejskiej Brodnica. Fizjograficzne wieś leży w starorzeczu doliny Warty.

Swoją nazwę osada zawdzięcza położeniu na podmokłych terenach, które trzeba było zagospodarować na potrzeby osadnictwa, aby móc to uczynić pierwsi osadnicy „brodzili” po wodzie w Brodnicy.

Brodnica była od początku własnością prywatną i należała do rodziły Łodziów Brodnickich. Taki zapis pojawia się w archiwach wsi w roku 1230. Dokładne początki osadnictwa na tym obszarze nie zostały udokumentowane. Od roku 1426 w kronikach mówi się już o mieście Brodnicy, co znaczyło tylko tyle, że osada była na tyle rozwinięta, że otrzymała prawa miejskie. Prężny rozwój i  zamożność społeczeństwa sprawiły, że miasto było w stanie w 1458 wystawić swoich żołnierzy do wypraw krzyżackich. Jednak nie korzystne położenie miasta z dala od szlaków handlowych  sprawiły, że rozwój Brodnicy w XVI wieku bardzo się zahamował i pod koniec wieku nie było już śladów po układzie miejskich zabudowań. Prawa, miasto straciło około 1581 roku już  na dobre. Od tego momentu szybko i często zmieniali się właściciele wsi. W wieku XVII Brodnica była w posiadaniu rodziny Chłapowskich. Pamiątką po urzędującej rodzinie pozostał po dziś dzień zespół dworsko – pałacowy w Joszkowie, wykorzystywany obecnie dla celów turystycznych i stanowi Centrum Hippiki im. Antoniego Chłapowskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej majątek był w rękach rodziny Mańkowskich. Obecnie Brodnica pełni funkcję usługową dla okolicznych rolników. Znajdują się tu drobne zakłady rzemieślnicze i punkty usługowe.

Będąc w Brodnicy koniecznie trzeba zajrzeć do zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, którego bryła utrzymana jest w stylu neogotyckim. Budowę kościoła zaczęto w roku 1867 i trwała ona 7 lat. W wyposażeniu kościoła zachowały się: późnobarokowe rzeźby i klasycystyczne tabernakulum. Na zewnętrznej ścianie tablice epitafijne dawnych właścicieli wsi: Moraczewskich i Mańkowskich. Na ścianach wnętrza kościoła znajdują się tablice z epitafiami rodu Chłapowskich. W sąsiedztwie położony jest rozległy park podworski, do którego prowadzi aleja 25 kasztanowców i 12 lip drobnolistnych uznana za pomnik przyrody. W jego centrum wznosi się eklektyczny dwór z około 1890 roku, obecnie mieści się tu ekskluzywny hotel. Przed nim pomnik gen. Józefa Wybickiego wg projektu Grzegorza Kowalskiego. Za parkiem warto odwiedzić duży zespół folwarczny z lat 1889 - 1912 a obok kolonia czworaków z XIX/XX wieku ozdobiona w narożach budynków figurami świętych.

Tereny Brodnicy położone w starorzeczu Warty mają bardzo atrakcyjne warunki przyrodnicze i malowniczy krajobraz o dużej wartości środowiskowej. Okolica bogata w różnorodne gatunki flory i fauny. Większość obszaru okolic Brodnicy wchodzi w skład Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. O czystości terenu świadczy też fakt, że aż 80% gminy Brodnica znajduje się w strefie ochrony chemicznej i pośredniej ujęcia wody pitnej dla miasta Poznania.


Iza

.........................................................................................................................................

Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w BRODNICY: http://www.slonecznawielkopolska.pl/noclegi/brodnica,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.