Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Borek Wielkopolski

Borek Wielkopolski

Borek Wielkopolski jest niewielkim miasteczkiem położonym w południowej części Niziny Wielkopolskiej w powiecie gostyńskim. Miejscowość otoczona lasem, ale nie ma tu ani jednego jeziora. Miasto jak i cała gmina należą do najmniej nawodnionych ziem powiatu.  Przez Borek wije się leniwie jedna z dorzeczy Obry – rzeka Pogona.

Początkowo osada znana była pod nazwą Zdzierz, dopiero od XV wieku przyjęła sie nazwa Borowo a następnie Borek. Od 1392 można mówić o pełnoprawnej osadzie na miarę miasta, kiedy to przyznano oficjalnie prawa miejskie. Założycielami grodu na prawie magdeburskim było plemię polan.

Od wieku XII widnieją dowody istnienia wsi, jednak wiadomo, że osadnictwo na tych terenach istniało juz wcześniej. Prawdopodobnie obszary te wchodziły w skład kasztelni w pobliskim Śremie, z czego wynika że gród nie pełnił znaczącej roli. Pomimo mało znaczącego położenia, gród rozwijał się dość prężnie, należał nawet do jednej z wielkopolskich osad targowych, dlatego też wiek XII i XIII to rozwój sieci targowej. W przeważającej większości ludność Borka trudniła się drobnym rzemiosłem, handlem ale i w nieznacznej mierze rolnictwem. Szybki wzrost zamożności lokalnego społeczeństwa jak i całego miasteczka sprawił, że jak przystało na porządną osadę, miało brukowane ulice i rynek. W wyniku prowadzonych wojen, Borek tak jak i inne miasta był zmuszony do zaopatrywania wojsk. Skutkowało to znacznym zubożeniem społeczeństwa. Zamożność miasta miała swój koniec w XVIII wieku, po którym nastąpiły czasy wielkiego ubóstwa. Dopiero Stanisław August tchnął nowego ducha w miasteczka wielkopolski, sprowadzając na te ziemie przemysł. Na przestrzeni wieków miasto wielokrotnie zmieniało właścicieli, przeważnie były to rodziny szlacheckie. Ostatnim prywatnym właścicielem miasta był Karol Graeve, który opuścił te tereny około 1833 roku. Pod koniec XIX wieku działał tu jeden z nielicznych cadyków Elijahu Guttmacger. Wraz z wybuchem II wojny światowej do miasta wkraczają Niemcy. Przez okres działań wojennych mieszkańcy Borka są represjonowani, poddani germanizacji lub przesiedleni. O działaniach hitlerowców na tym terenie świadczy prężnie funkcjonujący w czasach wojny ośrodek germanizacyjny w pobliskim Buczkowie. W 1943 roku nazistowskie władze okupacyjne zmieniły nazwę miasta na Borke. Po wojnie miasto borykało się, żeby ponownie stać się jednym z ośrodków włókiennictwa i sukiennictwa. Obecnie Borek Wielkopolski jest znany na rynku lokalnym z handlu i usług a także z drobnego przemysłu.

Miejscami wartymi odwiedzenia są między innymi kościół parafialny i jednocześnie Sanktuarium Maryjne położone we wschodniej części miasta. Zabudowania kościelne pochodzą z XVII wieku. Sławę, kościół zawdzięcza cudownemu obrazowi Matki Boskiej Boreckiej z lat 1550 – 1575. Świątynia potocznie wśród miejscowych nazywana jest klasztorem. Blisko rynku znajduje się drugi kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, którego budowla przyciąga wzrok, postawiony około XV wieku. Wielokrotnie remontowany i przebudowywany zachował pierwotne założenia do dziś. Kościół nazywany przez parafian „Farą”. Do zabudowań kościelnych zalicza się również zabytkowa plebanie z połowy XVIII wieku. Zabytkami są  mieszczańskie kamieniczki z XIX wieku okalające rynek, plac rynku oraz ratusz miejski postawiony w obecnym miejscu w 1853 roku.

Miasteczko wiodące swój spokojny żywot wśród lasów może stanowić bazę wypadową do najstarszego miasta w Polsce – Kalisza, zabytkowego Poznania czy też Ostrowa Wielkopolskiego.


Iza

.................................................................................................................................................................................

Zobacz OBIEKTY NOCLEGOWE znajdujące się w BORKU WIELKOPOLSKIM: http://www.slonecznawielkopolska.pl/noclegi/borek-wielkopolski,0.htm

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.