Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Błonie - Mazowsze

Błonie - Mazowsze

Błonie jest jedną z najstarszych stałych osad ludzkich na obszarze Mazowsza. Pierwsze pisemne wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XI wieku, natomiast już XII wieku Błonie były dużą i ważną w regionie miejscowością.

Najstarszą wzmianką o Błoniu, z podaniem konkretnej daty, jest pochodzący z 1257 roku akt fundacji kościoła przez księcia mazowieckiego, Konrada II. W momencie budowy była to konstrukcja wczesnogotycka, z elementami romanizmu. Z biegiem lat przekształcona została na pełen gotyk i ostatecznie na barok. Kościół istnieje do dzisiaj, jako parafia p.w. Świętej Trójcy.

Nadanie praw miejskich nastąpiło w 1338 roku, a ich odnowienie dokonało się w 1380 roku, decyzją księcia mazowieckiego, Janusza, który pozwolił m.in. na to, aby mieszkańcy osady mogli sprowadzać towary na swój użytek bez żadnych obciążeń celnych. Mniej więcej w tym samym okresie Błonie stały się siedzibą powiatu.

Z każdym rokiem następował rozwój miasta i wzrost zamożności mieszkańców. Wynikało to przede wszystkim z gospodarności obywateli, ale także licznych przywilejów, np. praw do organizacji cotygodniowych targów i jarmarku pięć razy do roku oraz pobieraniu opłat wśród kupców. Dochody płynące do miejskiej kasy pozwoliły m.in. na wzniesienie drewnianego ratusza.

Niestety większość wypracowanego dorobku zniszczona została w czasie przemarszu wojsk szwedzkich w okresie Potopu. Miasto starało się podnieść ze zniszczeń, udało się wznieść m.in. nowy, murowany ratusz oraz aptekę, ale efekty nie okazały się być trwałe, ze względu na kolejne nieszczęścia – walki w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej i ciągłe przepychanki wojsk pruskich i rosyjskich.

Wrodzona przedsiębiorczość mieszkańców pozwoliła jednak na podniesie się po upadku i odbudowę wszelkich zniszczeń. W początkach XX wieku wszystkie ulice były wybrukowane i oświetlone, wzniesiono nowe parki i budynki. Dzięki uzyskaniu połączenia kolejowego z Warszawą i Łodzią w 1920 roku, rozwój jeszcze bardziej przyspieszył. Wybudowano m.in. kilka fabryk i piwowarni, co dawało okolicznej ludności zatrudnienie.

W czasie obu wojen światowych miasto poniosło dość duże straty, jednak miejscowe fabryki zapałek, gwoździ i mydła, kasa oszczędnościowa, młyny, cegielnie, rzeźnie i betoniarnia, pozwalały na utrzymanie miejsc pracy i zebranie środków na kolejną odbudowę, której efekty widoczne są dzisiaj. 


Autopista

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.