Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Biała Podlaska - Podlasie Południowe

Biała Podlaska - Podlasie Południowe

Biała Podlaska stanowi siedzibę najbardziej wysuniętego na północ powiatu woj. lubelskiego. Bogactwo kulturowe mniejszości etnicznych i religijnych, a także czarujące piękno natury, zasługa m. in. wijącej się rzeki Bug, to wszystko oferuje Podlasie Południowe.

Spośród licznych zabytków warto na pewno zobaczyć zespół zamkowy Radziwiłłów, z którymi nierozerwalnie związane były dzieje miasta, zwanego niegdyś Białą Radziwiłłowską. Z całego kompleksu zachowały m. in.: fortyfikacje ziemne (rzadki przykład „szkoły holenderskiej” – umocnienia na ściśle przestrzeganym planie figury geometrycznej, w tym wypadku gwiazdy pięcioramiennej), barokowa brama, z popiersiami Karola Stanisława Radziwiłła i jego żony Anny, sześciokondygnacyjna wieża bramna, w której obecnie mieści się Muzeum Południowego Podlasia (warto zobaczyć największą w Polsce liczącą ok. 1400 eksponatów kolekcję ikon rosyjskich XVII-XIX w., zebraną w wyniku konfiskat celnych z pobliskich czterech przejść granicznych). Ciekawym architektonicznie rozwiązaniem jest ćwierćkolisty łącznik bramy z wieżą, zwany szyją bramną, obecnie również zagospodarowany przez muzeum. Warto wspomnieć również o powiązanych z Akademią Krakowską Akademii Bialskiej z XVII w.

Z budynków sakralnych nie do przeoczenia są: kościół św. Anny (XVI w.) z kaplicą Radziwiłłowską, barokowy kościół p. w. św. Antoniego i klasztor poreformacki, kościół p. w. NMP – burzliwe dzieje tej świątyni są odzwierciedleniem losów ziemi bialskiej: wzniesiona jako cerkiew unicka w XVIII w., jednak z założeniem, by przypominała budowlę rzymskokatolicką, w wyniku  rusyfikacji w XIX w. przekształcona w cerkiew prawosławną, a po I wojnie światowej w kościół. Przy cerkwi prawosławnej przy ul. Terebelskiej – świątyni z najkrótszą, niemniej jednak bardzo ciekawą historią – rozciąga się cmentarz unicki i prawosławny; mieści się przy niej również Podlaskie Centrum Kultury Prawosławnej wraz z Instytutem Prawosławnym.
Innym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest sport i nie chodzi tu tylko o piesze bądź rowerowe wycieczki po chociażby niedalekim Parku Krajobrazowym ”Podlaski Przełom Bugu”. Biała Podlaska posiada niezwykle rozwiniętą infrastrukturę sportową: stadiony, baseny, korty tenisowe, lodowisko oraz obiekty funkcjonującej w mieście filii Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie zachęcająco do zdrowego wysiłku fizycznego.

Źródło:
Lubelskie. To, co najpiękniejsze, red. W. Żelazny, Lublin 2003.

Betty

Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi Województwo Lubelskie
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.