Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Miejscowości » Baligród - Bieszczady

Baligród - Bieszczady

głównym komunikacyjnym szlaku Bieszczad  – wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej.

Miasteczko zostało założone na pocz. XVII w. przez podkomorzego sanockiego Piotra II Bala. Wtedy to wybudowano tu niewielki zamek. Nie zachowała się do dziś. Za czasów rodu Balów miasteczko było znane za sprawą odbywających się tu targów winnych. Na skutek ogromnego zniszczenia, któremu uległ Baligród podczas I wojny światowej, zostały mu odebrane przywileje miejskie. O miejskiej przeszłości Baligrodu świadczą pozostałości po rynku znajdujące się w centrum miejscowości.

Ludność Baligrodu była swoistą mieszanką polską-ukraińsko-żydowską. Bojkowie i Żydzi stanowili 64% wszystkich mieszkańców. Baligrodzcy Żydzi zostałi rozstrzelani w 1942 r. w Zasławiu k/Sanoka. Ludność ukraińska została deportowana z tych terenów w latach powojennych. Już nigdy Baligród nie wrócił do przedwojennej ponad dwutysięcznej liczby ludności.

Baligród znajduje się na terenie Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery “Karpaty Wschodnie”, który jest wpisany na listę UNESCO. W otoczeniu nieskażonej, majestatycznej przyrody w pełni zregenerujemy swoje siły. Najlepiej przyjechać tu samochodem, a jeszcze lepiej rowerem. Przemawia za tym fakt, iż miejscowość leży na uboczu najbardziej znanych bieszczadzkich szlaków i miejscowości takich jak Cisna, czy Ustrzyki Górne.

Na miejscu znajduje się kilka zabytków. Są to: cerkiew z końca XIX w. (murowana, jedno-kopułowa, bez wieży), kościół Niepokolanego Poczęcia NMP (1877-1879) oraz cmentarz żydowski kirkut, na którym znajduje się ok. 50 macew (jedna z nich z pocz. XVIII w.).

Baligród i okolice to świetne tereny na uprawianie turystyki pieszej, rowerowej i konnej.  Pagórkowaty teren sprzyja jeździe na nartach biegowych. W Bystrym k/Baligrodu znajduje się doskonale utrzymany, sztucznie naśnieżany stok z dwoma wyciągami narciarskimi. 

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.