Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Lista artykułów - Atrakcje w Polsce - warto zobaczyć

Najnowsze artykuły z działu - Atrakcje w Polsce - warto zobaczyć:

Artykuł na dziś:
Komorowice - Beskid Śląski
Komorowice to obecnie najdalej wysunięta na północ część Bielska-Białej, leżąca po obu brzegach rzeki Białki. Komorowice Krakowskie stanowią prawobrzeżną część miasta


Wigierski Park Narodowy. Wśród Lasów i jezior. Wigierski Park Narodowy. Wśród Lasów i jezior.
Wigierski Park Narodowy wraz z Klasztorem Kamedułów i największym jeziorem Suwalszczyzny - jeziorem Wigry, jest najbardziej znaną atrakcją Suwalszczyzny. Jest fragmentem Puszczy Augustowskiej obejmującej Wigry i Czarna Hańczę
Z Archiwum X – Obcy w Emilcinie – Lubelszczyzna
Turystów do Opola Lubelskiego i okolic przyciąga niezwykłe piękno ziemi lubelskiej, pobliski Wrzelowiecki Park Krajobrazowy wraz z doliną Potoku Wrzelowieckiego, liczne ścieżki rowerowe, gościnne gospodarstwa agroturystyczne.
Zamek BĄKOWIEC w Morsku
Nieznana jest data wybudowania zamku ani data, w której zamek opustoszał. Pierwsza wzmianka o budowli w dokumentach historycznych pochodzi z 1390 r. Dowiadujemy się, że właścicielem był wówczas Mikołaj Strzała. Zamek został wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego lub Władysława Opolczyka.
Zamek LIPOWIEC w Babicach Zamek LIPOWIEC w Babicach
Zamek pochodzi z II poł. XIII wieku. Został wybudowany przez jednego z biskupów krakowskich, Prandotę. Dawniej stał w tym miejscu zamek rozbójników.
Zamek TĘCZYN w Rudnie
Zamek w Rudnie był siedzibą rodu Tęczyńskich. Położona na wulkanicznym wzniesieniu Garbu Teńczyńskiego budowla została wzniesiona w latach 1331-61 prawdopodobnie przez wojewodę krakowskiego Andrzeja herbu Topór, który zaczął o sobie pisać „Z Tęczyna”.
Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach znajduje się na skalistym wzniesieniu. Zalicza się w poczet zamków, których inwestorem był Kazimierz Wielki. Od 1370 do 1391 r. znajdował się w rękach Władysława Opolczyka, by zostać odbitym przez Władysława Jagiełłę.
Zamek w Bydlinie
Pierwotnie zamek, później zbór ariański i kościół katolicki został wzniesiony pod koniec XIV wieku. Była to co najmniej trzykondygnacyjna budowla na planie prostokąta, w późniejszym czasie otoczona murem obronnym z wieżą bramną. Zamek został odbudowany po najeździe Szwedów w 1655 r. Ostatecznie opuszczony w XVIII w. popadł w ruinę.
Zamek w Czorsztynie
Ruiny XIV-wiecznego zamku znajdują się nad Dunajcem w Pienińskim Parku Narodowym. Jak dowiodły prace archeologiczne, zamek stał w tym miejscu już w XIII w. Z tego okresu pochodzą drewniane szczątki budowli.
Zamek w Korzkwi
Zamek w Korzkwi na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej został wybudowany w II poł. XIV w. z inicjatywy Jana z Syrokomli. W XV w. dobudowano do niego baszty i przybudówki. Kolejne rozbudowa miała miejsce w wieku XVI. W I poł. XVII wieku warownia pełniła funkcję myśliwskiej rezydencji.
Zamek w Mirowie
Za inicjatora budowy zamku w Mirowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej uważa się Kazimierza Wielkiego, ale nie potwierdzają tego źródła historyczne, bowiem pierwszy raz wzmianka o warowni pojawia się w nich w 1405 r. W 1655 r. został zniszczony przez Szwedów.
Zamek w Niedzicy
Zamek istniał już w I poł. XIV w. Do 1945 r. zamek znajdował się w rękach rodów węgierskich i pełnił funkcję strażnicy na granicy z Polską. Dzisiejszy kształt nadał zamkowi jeden z właścicieli, Jerzy Horvath. Trochę podupadłą już budowlę przekształcił w renesansową rezydencję. Kolejne przebudowy miały miejsce już po II wojnie światowej.
Zamek w Ojcowie
Ojców to wioska znajdująca się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W jej centrum znajdują się ruiny zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego. Według podań ustnych nazwał ją tak sam król na pamiątkę ukrywania się w okolicznych jaskiniach jego ojca - Władysława Łokietka. Działo się to podczas walki o tron krakowski.
Zamek w Olsztynie Zamek w Olsztynie
Ruiny zamku znajdują się nieopodal wsi Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Są wątpliwości co do dokładnej daty budowy warowni. Średniowieczni kronikarze jako inicjatora budowy zamku podają Kazimierza Wielkiego. Współcześni historycy twierdzą, że zamek mógł stać w tym miejscu już w 1306 r. tylko pod nazwą zamek Przymiłowice.
Zamek w Ostrężniku
Pomysłodawcą budowy zamku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej był biskup i starosta krakowski Jan Muskata. Zamek wybudowano w XIV wieku. Wiele wskazuje na to, iż budowa nie została dokończona. Sugeruje to przede wszystkim brak jakichkolwiek wzmianek o zamku w źródłach historycznych.
Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej można oglądać w pełnej okazałości. Warownia położona nad Doliną Prądnika została odrestaurowana w latach 1949-1970 i stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Polsce.
Zamek w Rabsztynie
Kolejny zamek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zaliczany w poczet zamków, których fundatorem był Kazimierz Wielki. Funkcją zamku była prawdopodobnie ochrona pobliskiego ośrodka górniczego w Olkuszu.
Zamek w Siewierzu
Pierwotnie drewniany zamek został wzniesiony na specjalnie w tym celu wykonanym nasypie wśród rozlewisk Czarnej Przemszy. Wybudowany w I poł. XIV w. zamek zastąpiono w XV w. budowlą murowaną, a w XVI w. ówcześni włodarze, biskupi krakowscy przekształcili go w renesansową rezydencję.
Zamek w Sławkowie
Dziś w miejscu, w którym niegdyś stał zamek, czyli w południowo-wschodniej części miasta, znajdują się fragmenty murów wieży zamku. Warownia została wzniesiona w II poł. XIII wieku z inicjatywy biskupa Pawła z Przemankowa.
Zamek w Smoleniu
Zamek znajduje się na południe od miasteczka Pilica na zalesionym, skalistym wzgórzu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do XVI w. nazywano go "Pilicą".
Ziutek, trolejbus z Lublina
Co się kojarzy z komunikacją miejską? Tłok, hałas, brak uprzejmości… A może wygoda, kultura i barek? Niemożliwe? Chyba że w Ziutku, z którego okien od niedawna można podziwiać panoramę Lublina.


Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.