Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Imprezy » XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka

Czas trwania imprezy: 2010-05-19 : 2010-05-23

Państwowa Akademicka Kapela Chóralna Rosji im. A. Jurłowa - Moskwa (Rosja)
Państwowa Akademicka Kapela Chóralna Rosji im. A. Jurłowa - Moskwa (Rosja)


XXIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2010”, organizowana pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP, Ministra Kultury RP i Patronatem Artystycznym Krzysztofa Pendereckiego to kolejne święto muzyki cerkiewnej, które odbędzie się w Białymstoku, w dniach 19-23 maja 2010 r.  w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Tradycyjnie festiwalowe koncerty odbędą się również w Warszawie, Krakowie i innych miejscowościach. Niektórych wykonawców można będzie wysłuchać również w Białowieży, gdzie w ramach „V Białowieskich Dni Muzyki Sakralnej” 21 i 22 maja zaprezentują oprócz muzyki cerkiewnej również muzykę kościoła katolickiego i protestanckiego.

Wydarzeniem artystycznym w tym roku będzie niewątpliwie koncert Państwowego Rosyjskiego Chóru im. A. Jurłowa z Moskwy, który pod dyr. G. Dmitriaka, z programem: „Skarby rosyjskiej muzyki chóralnej” 16 maja wystąpi w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Rok bieżący jest rokiem rocznic urodzin wielkich twórców muzyki cerkiewnej takich jak: P. Czajkowski, N. Dilecki, W. Kalinnikow, W. Titow, czy A. Pärt. Czynimy starania, aby pamięć o tych kompozytorach znalazła swoje odbicie w repertuarze wykonywanym na festiwalu.

Swój dostojny Jubileusz obchodzi w tym roku również Romuald Twardowski, którego zasług dla rozwoju muzyki cerkiewnej i festiwalu nie sposób przecenić. Tę rocznicę urodzin zauważamy w sposób szczególny. W czasie Koncertu Inauguracyjnego wykonana zostanie festiwalowa premiera Jego dzieła „Liturgii Kijowskiej”.

Tegoroczną uroczystość otwarcia Festiwalu rozpoczniemy tradycyjnie średniowiecznymi hymnami w wykonaniu ubiegłorocznych laureatów. „Gaude Mater Polonia” wykonają połączone białostockie chóry: Wyższej Szkoły Administracji Publicznej i Chór Kościoła Chrześcijan Baptystów, zaś hymnem „Świętym Ziemi Ruskiej” odpowie Państwowy Rosyjski Chór im. A. Jurłowa, wykonujący później „Liturgię” Romualda Twardowskiego. Będzie to symboliczne przypomnienie o ciągłej otwartości imprezy organizowanej w formule Muzycznego Forum Wschodu i Zachodu. Podkreśleniem tej formuły będzie zorganizowane w czasie trwania festiwalu „Spotkanie Kompozytorów Wschodu i Zachodu”.

Chęć udziału w tegorocznej edycji Festiwalu zgłosiło 56 chórów z 20 krajów świata.

Organizatorzy wybrali i zaproponowali udział 25 chórom. Wystąpią one w przesłuchaniach konkursowych w dn. 20-22 maja i będą oceniane w następujących kategoriach chórów:
  • amatorskich (parafialnych i świeckich),
  • dziecięco-młodzieżowych,
  • uczelni muzycznych,
  • profesjonalnych.
Kolejny raz stawiamy na przyszłość, popularyzując muzykę cerkiewną wśród młodzieży. Dlatego większość wykonawców to ludzie młodzi.

Wyniki konkursu i wręczenie nagród nastąpi 23 maja. Tego samego dnia, w czasie Koncertu Galowego, zaprezentujemy zwycięzców Festiwalu.

Do zobaczenia na koncertach. Serdecznie zapraszam.

Biuro organizacyjne
Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka"
ul. T. Sołoniewicz 2, 17 – 200 Hajnówka

Tel./ fax (085) 682-20-89, 682-32-02
e-mail : biuro@festiwal-hajnowka.pl
e-mail : festiwal-hajnowka@wp.pl
Internet: www.festiwal-hajnowka.pl


Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi Podlasie
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY






 lub 



   
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.