Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

Gmina Ryjewo - Województwo Pomorskie
WWW: http://www.ryjewo.pl
e-mail: ug@ryjewo.pl
ul.ul. Lipowa 1,
82-420 Ryjewo
tel.: (55)-277-42-34
fax: (55)-277-43-21

Informacje podstawowe i historia
HERB Gmina Ryjewo
Gmina Ryjewo posiada znakomite walory turystyczne, doskonałe warunki do wypoczynku w ciszy i spokoju wśród wspaniałych lasów, stanowiących 25 procent jej powierzchni. Na terenie gminy znajdują się parkingi leśne z możliwością odpoczynku przy grilu czy ognisku. Dla myśliwych niemałą atrakcję stanowią lasy w których są sarny, jelenie i dziki.
Przez teren Gminy przepływa rzeka Liwa uchodząca w Białej Górze do Nogatu. W górnym jej biegu w okolicach Kwidzyna organizowane są spływy kajakowe.


Przez teren gminy przebiega trasa rowerowa "Doliną Dolnej Wisły" i "Szlak Kopernikowski" biegnący z Grudziądza do Olsztyna. Przy drodze w kierunku Sztumu wije się wzdłuż strumieni uchodzących do zbiornika wodnego malownicza ścieżka spacerowa.


Na terenie Gminy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, położone w atrakcyjnych miejscach z wieloma atrakcjami i ciekawymi propozycjami na spędzenie wolnego czasu.

 
Odwiedzając Gminę Ryjewo możecie Państwo liczyć nie tylko na atrakcje krajoznawcze, przyrodnicze ale również na życzliwość władz gminy i jej mieszkańców.
Województwo Pomorskie
Powiat kwidzyński
Powierzchnia 103,28 km²
Liczba Ludności 5 708
Gęstość Zaludnienia 55,7 osób/km²

Turystyka - walory przyrodnicze, atrakcje, zabytki

Ścieżka spacerowa

Lokalizacja: Ryjewo, przy oczku wodnym, przy wjeździe od strony Sztumu. Ścieżka biegnie w lesie wzdłuż strumienia uchodzącego do jeziorka. Do dyspozycji spacerujących znajdują się miejsca do siedzenia, nad strumykiem zawieszonych jest kilka mostków. W przedwojennym Ryjewie teren ten nazywano Rajem, a leśne strumienie wijące się wąwozem nosiły nazwę Tygrys i Eufrat. Rosną tu prawie wszystkie gatunki drzew iglastych i liściastych występujących w Polsce, w tym pomnikowe dęby.

Szlaki turystyczne

Oznakowany szlak rowerowy Dolina Dolnej Wisły (wchodzący w skład międzynarodowej trasy rowerowej R-1) rozciąga się wzdłuż Wisły po obu jej stronach od Cierpic po lewej stronie, przez Bydgoszcz i dalej na północ przez Świecie, Nowe i Gniew aż do Tczewa. Następnie biegnie prawym brzegiem Wisły z powrotem w górę rzeki przez Kwidzyn, Grudziądz i Chełmno aż w okolice Torunia.

Szlak przebiega przez zachodnią część gminy Ryjewo, od miejscowości Jarzębina po Benowo. Odcinek szlaku po lewej stronie Wisły jest również łatwo osiągalny z terenu gminy dzięki przeprawie promowej Janowo – Gniew.

Aby zachęcić Państwa do bliższego zapoznania się z atrakcjami i ciekawostkami leżącymi na lub nieopodal szlaku podajemy kilka cennych wskazówek:
Z Białej Góry kierujemy się zgodnie ze szlakiem w kierunku miejscowości Benowo. Po lewej stronie znajduje się park krajobrazowy, a wzdłuż drogi także pozostałości szańców pochodzących z czasów wojen szwedzkich [XVII wiek]. W Benowie, w środku wsi znajduje się kościół neogotycki z końca XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków. Następnie szlak skręca w kierunku zachodnim by w miejscowości Rudniki przybrać kierunek południkowy. Dalej biegnie szosą ciągnącą się wzdłuż wału przeciwpowodziowego do Jarzębiny. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną zabudowę i metrykę okolicznych gospodarstw, albowiem ta część gminy Ryjewo została zasiedlona dopiero w XVIII wieku, w większości przez mennonitów. Charakterystycznym elementem siedlisk jest ich położenie na sztucznie usypanych pagórkach – terpach. Nieopodal drogi Jarzębina – Rudniki przy wale przeciwpowodziowym znajduje się stary cmentarz mennonicki z przełomu XVIII i XIX wieku, rozpoznawalny dzięki wyróżniającemu się w krajobrazie drzewostanowi. W Benowie proponujemy także inny wariant: zjeżdżamy na kilka kilometrów z oznaczonego szlaku by powrócić do niego w Jarzębinie, ale jadąc alternatywną trasą przez Barcice i Mątowskie Pastwiska. W pierwszej z wymienionych miejscowości znajdują się dwa zabytkowe cmentarze mennonickie. Pierwszy z nich znajduje się przy gospodarstwie nr 70, drugi nieco dalej na południe, nieopodal drogi. W Barcicach znajdował się dawniej kościół mennonicki, zniszczony po II wojnie światowej. W Mątowskich Pastwiskach na szczególną uwagę zasługuje chata mennonicka z XVIII wieku, jedyny tego typu obiekt w tej części doliny kwidzyńskiej. Charakterystyczną jej cechą jest założenie w kształcie litery „L”. Z Mątowskich Pastwisk kierujemy się w kierunku wsi Jarzębina, by po kilku kilometrach znaleźć się z powrotem na szlaku.

SZLAK CZERWONY – “KOPERNIKOWSKI” – PM-6-c

Szlak pieszy przebiegający przez gminę Ryjewo na odcinku Jałowiec – Ryjewo – Benowo. Poniżej opis całego szlaku:
OLSZTYN – Cerkiewnik – Dobre Miasto – Smolajny – Lidzbark Warmiński - Mingajny - Henrykowo - Borowiec - PIENIĘŻNO - Rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy” - Wojnity - Długobór - Sopoty - Ławki - Dębiny - Rez. „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” - Skrojnity - Trąbki Wielkie - Gronkowo - Bemowizna - BRANIEWO - Józefowo - Podgórze - Cielętnik - FROMBORK - PGR Narusa - Przylesie - Święty Kamień - Leśn. Nowy Wiek - Tolkmicko - Grodzisko „Wały Tolkmita” - Wysoki Bór - Leśn. Biała - Kadyny - Grodzisko „Kadyny” - Suchacz - Grodzisko „Łęcze” - Łęcze - Próchnik - Jelenia Dolina - pole biwakowe „Smocza Dolina” - Jagodnik - Jez. Goplanica - Leśniczówka „Pięknolas” - Dąbrowa - Gajówka Dąbrowa - las-park „Bażantarnia” - Restauracja „Myśliwska” - ELBLĄG - Elbląg port - Bielnik II - Kanał „Jagielloński” - Bielnik - Kępki - Stobno - Solnica - Rakowiska - Lubstowo - Myszewo - Półmieście - Kamienice - MALBORK ZAMEK - Gościszewo - PGR Węgry - Uśnice - Żydzia Góra - BIAŁA GÓRA - Benowo - Ryjewo - Biały Dwór - Tychnowy - Piekarniak Młyn - KWIDZYN PKP - Rez. „Kwidzyńskie Ostnice” - ścieżka zdrowia - Białki - Gajówka Sadlinki - Gardeja – Jamy - GRUDZIĄDZ.

Atrakcją turystyczną w Gminie są również Pomniki pamięci Narodowej znajdujące się w miejscowości Trzciano. Jednym z nich jest obelisk upamiętniający bitwę z czasu wojen szwedzkich w której to Polacy przejrzeli strategię wroga i zaatakowali armię szwedzką w czasie odwrotu. Drugi to tablica pamiątkowa ku czci trzech działaczy polonijnych Antoniego Pacera, Antoniego Lewickiego i Teofila Sadowskiego, zamordowanych przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym Stutthof. Innymi obiektami wartymi obejrzenia są cenne neogotyckie kościoły umieszczone w rejestrze zabytków województwa pomorskiego. W miejscowości Benowo zbudowany w latach 1881-1886 otoczony cmentarzem Kościół p.w. Najświętszego serca Pana Jezusa oraz najstarszy na terenie Gminy kościół p.w. Św. Katarzyny w Straszewie zbudowany w 1647 roku. Z parafii Straszewskiej pochodził Błogosławiony Władysław Demski kapłan - męczennik za wiarę i Polskość Powiśla. Beatyfikowany przez Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku. Kościół po-ewangelicki w Ryjewie pochodzący z 1895 roku został odbudowany i użytkowany jest obecnie jako świątynia p. w. bł. Michała Kozala. Kościół Świętej Rodziny w Ryjewie zbudowany w latach 1908-1909 położony na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na Dolinę Wisły, okoliczne lasy i zamek w Gniewie. Jest to piękna neogotycka świątynia z czerwonej cegły doskonale zachowana. Corocznie w pierwszą niedzielę przypadającą po 15 sierpnia odbywa się tu odpust ku czci Świętej Rodziny na który przybywają pielgrzymki z okolicznych miejscowości. Na terenie gminy znajdują się również ciekawe architektonicznie kapliczki przydrożne. Można je spotkać między innymi w Straszewie, Trzcianie czy Rudnikach. Kilkuwiekowa koegzystencja na tych terenach ludności trzech wyznań katolików, ewangelików oraz mennonitów pozostawiła liczne ślady przeszłości w postaci obiektów kultu religijnego cmentarzy i domów mieszkalnych. Jednym z tych budynków jest zagroda mennonicka z 1779 roku znajdująca się w Mątowskich Pastwiskach. Drewniana kryta strzechą chata na podmurówce z cegły i kamienia polnego posiada charakterystyczne drzwi połówkowe w części mieszkalnej oraz w pełni zachowany układ przestrzenny wnętrz. Na mennonickich cmentarzach można podziwiać stelle na odwrocie odwrocie których znajdują się sentencjonalne napisy.


Geografia
Gmina Ryjewo położona jest w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego w powiecie kwidzyńskim na szlaku średniowiecznych zamków krzyżackich Malborka, Sztumu i Kwidzyna. Obejmuje tereny leżące na skraju Pojezierza Iławskiego i doliny Dolnej Wisły.

Obszar gminy Ryjewo wynosi 103,28 km² i dzieli się na dwanaście sołectw:

  • w części wschodniej – Pułkowice, Straszewo, Trzciano, Watkowice
  • w części zachodniej – Barcice, Benowo, Borowy Młyn, Jałowiec, Jarzębina, Mątowskie Pastwiska, Rudniki, Ryjewo. Gmina liczy 5 708 mieszkańców, z czego 2 838 osób to mieszkańcy Ryjewa.
WSPÓŁRZĘDNE GPS
53.845438000023854 °N   18.95862579345703 °E

Informacje Dodatkowe
W niedalekiej odległości od Ryjewa w Janowie i Korzeniewie można skorzystać z przeprawy promowej przez rzekę Wisłę. Stanowią one zarówno dużą atrakcję turystyczną jak również ułatwiają komunikację z zachodnimi regionami województwa.
Gospodarka
Podstawową dziedziną gospodarki jest rolnictwo.

Całkowitą powierzchnię gminy stanowią:

© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.