Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.

Urząd Gminy w Barcianach - Województwo Warmińsko - Mazurskie
WWW: http://www.barciany.pl/
e-mail: barciany_ug@wp.pl
ul.ul. Wojska Polskiego 7,
tel.: (89) -753-10-03
fax: (89) -753-13-11

Informacje podstawowe i historia
HERB Urząd Gminy w BarcianachGmina położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, przy granicy polsko-rosyjskiej. Od strony wschodniej graniczy z gminą Srokowo, od południa z gminą Kętrzyn, a od zachodu z gminami Korsze i Sępopol. Północna granica gminy pokrywa się z granicą państwa. Sąsiadem po stronie rosyjskiej jest Rejon Prawdinskij. Gmina jest członkiem Związku Gmin „Barcja" (powołanego celem uruchomienia przejścia granicznego Michał-kowo/Żelznodarożnyj; członkowie - gminy: Srokowo, Korsze, Barciany oraz miasto i gmina Kętrzyn).

Gmina powstała w 1975 roku. W obecnym kształcie istnieje od roku 1977, kiedy to dołączono do niej teren byłej Gromady (od 1975 - gminy) w Skandawie (z wyją­tkiem sołectwa Lwo-wiec).

Herb jednopolowy w polu zielonym topór srebrny o złotym toporzysku między dwoma złotymi kłosami pszenicy.

W herbie Gminy Barciany znajduje się topór jako dawne godło Barcian. Jest on integralnie związany z nazwą miejscowości. „Barte” to staroniemiecka nazwa topora (również toporka górniczego). Nie można jednak wykluczyć, iż Niemcy przejęli nazwę od Bartów (plemienia).

Złote kłosy bezpośrednio nawiązują do tradycji rolniczych gminy.

Barwy herbu przenoszone są na flagę. Flaga gminy trój-strefowa biało-zielono-żółta składająca się z trzech równoległych pasów poziomych o jednakowej szerokości. Proporcje 5:8.
Barciany z lotu ptaka
Barciany z lotu ptaka
Barciany
Barciany
Dni Barcian
Dni Barcian

Województwo Warmińsko - Mazurskie
Powiat kętrzyński
Liczba Ludności 1100