Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Atrakcje w Polsce - warto zobaczyć » Ziutek, trolejbus z Lublina

Ziutek, trolejbus z Lublina

Co się kojarzy z komunikacją miejską? Tłok, hałas, brak uprzejmości… A może wygoda, kultura i barek? Niemożliwe? Chyba że w Ziutku, z którego okien od niedawna można podziwiać panoramę Lublina.

Ziutek, a ściślej ZiU-tek, to nowoczesny, choć stylizowany na powojenny, trolejbus. Dzisiaj jedynie trzy miasta w Polsce oferują w komunikacji publicznej przejazdy „trajtkami”, czyli tramwajami bez szyn, a są to Gdynia, Tychy i właśnie Lublin. Pojazdy te obywają się bez paliwa płynnego, a są zasilane za pomocą prądu pobieranego odbierakami z zawieszonych ponad ulicami przewodów. Dzisiaj, w czasach rosnącej koniunktury na ekologiczne paliwa, wzrasta na świecie zapotrzebowanie na zapomniane już środki transportu, tak niegdyś popularne. Nazwa ZiU-tka wzięła się od radzieckiego modelu ZiU-9B. Choć zaprzestano już jego produkcji, pojazd ten stworzono specjalnie na 50-lecie uruchomienia trakcji trolejbusowej w Lublinie. Klimatyczne wnętrze - przywołujące w pamięci czasy, kiedy pasażer musiał nawiązać kontakt fizyczny ze współpasażerem, jeżeli chciał usiąść na niby-skórzanych siedzeniach - nie koliduje z barkiem i stolikami, a także… toaletą.

Ziutek jest pojazdem specjalnym, kursującym dla turystów. Realizuje standardowo 3 trasy turystyczne: niebieską, zieloną i czerwoną. Podróż trwa ok. godziny. Trasa niebieska – historyczna – umożliwia zwiedzenie najciekawszych i obowiązkowych dla każdego turysty zabytków Lublina (m. in. Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, Jeszywas Chachmej Lublin – Szkoła Rabinacka, Archikatedra Lubelska, prawosławna cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego). Trolejbus ten realizuje również zamówienia specjalne dla wycieczek, jak również odpowiada na rosnące zapotrzebowanie nietypowych imprez okolicznościowych.

Maraton turystyczny po mieście można zorganizować na różne sposoby, ale niewiele jest przypadków, kiedy sam środek transportu może być celem, a nie tylko sposobem, zwiedzania. Lublin ze swoim Ziutkiem na pewno się pod tym względem wyróżnia.


Więcej na http://www.ziutek.pl/

Beata

Zobacz noclegi w okolicy:

Artykuły o podbnej tematyce

Lublin - Lubelszczyzna
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.