Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Zamek w Olsztynie

Ruiny zamku w Olsztynie
Ruiny zamku w Olsztynie


Ruiny zamku znajdują się nieopodal wsi Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Są wątpliwości co do dokładnej daty budowy warowni. Średniowieczni kronikarze jako inicjatora budowy zamku podają Kazimierza Wielkiego. Współcześni historycy twierdzą, że zamek mógł stać w tym miejscu już w 1306 r. tylko pod nazwą zamek Przymiłowice.
Ostateczny kształt zamek zyskał w XVI w. Składał się na niego zamek górny, zamek średni i zamek dolny oraz dwa podzamcza. Zamek górny z cylindryczną wieżą był najstarszą i najwyżej położoną częścią zamku. Mieściły się tu komnaty mieszkalne. Do zamku górnego przylegał od południa zamek średni. Zaś od północnego wschodu znajdował się zamek dolny z prostokątną basztą. W zamku dolnym znajdowały się pomieszczenia gospodarcze. Funkcję gospodarczą pełniły także dwa podzamcza. W obrębie większego z nich znajdowała się kwadratowa wieża zw. Starościńska lub Sołtysia. Jej mury miały imponującą grubość dochodzącą do 4 metrów.

W 1370 r. zamek został przekazany przez Ludwika Węgierskiego w lenno księciu Władysławowi Opolczykowi. W 1391 r. zamek został zdobyty przez Władysława Jagiełłę, który przywrócił go Koronie. Rozbudowany na pocz. XVI wieku zamek, w drugiej połowie tego stulecia uległ poważnym zniszczeniom. Najpierw podczas oblężenie przez wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga w 1587 r., a później podczas najazdu wojsk szwedzkich w 1656 r. Od tej pory zamek popadał w ruinę.

[waszka]


Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi Małopolska
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.