Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Zamek TĘCZYN w Rudnie

Zamek w Rudnie był siedzibą rodu Tęczyńskich. Położona na wulkanicznym wzniesieniu Garbu Teńczyńskiego budowla została wzniesiona w latach 1331-61 prawdopodobnie przez wojewodę krakowskiego Andrzeja herbu Topór, który zaczął o sobie pisać „Z Tęczyna”. Mógł on być również jedynie dziedzicem zamku, który został uprzednio wybudowany przez jego ojca Nawoja z Morawicy. Na przestrzeni wieków zamek był rozbudowywany. Jako administracyjna siedziba dóbr rodziny Tęczyńskich. W XVI w. zamek został przeobrażony w renesansową rezydencję otoczoną murami obwodowymi z bastionami, basztami i barbakanem. Kres świetności zamku przyniósł najazd Szwedów w 1655 r. Spaloną rezydencję tylko częściowo odbudowano. Zamek zaczął popadać w ruinę i w takim stanie trafił w 1816 r. w ręce rodziny Potockich.
Zachowały się duże fragmenty murów zamkowych: mury obwodowe z bastionami (XVI/XVII w.), baszta i barbakan (XVI w.), wieża bramna (XV w.) i wieża Nawojowa (XVI w.). Zachowały się również mury dawnej części mieszkalnej i kaplicy, w tym część skrzydeł mieszkalnych z basztami w narożach (XIV – XVI w.).

[waszka]

Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi Małopolska
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.