Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Atrakcje w Polsce - warto zobaczyć » Pierwsza Polska Fabryka Motocykli w Opalenicy

Pierwsza Polska Fabryka Motocykli w Opalenicy

Z pewnością niewielu turystom Opalenica, położona ok. 20 km od Nowego Tomyśla w województwie wielkopolskim, kojarzy się z przemysłem motoryzacyjnym, ale już coraz więcej znawców przedmiotu oraz fanów motocykli odwiedza tę miejscowość w wakacje, uczestnicząc w Spotkaniach Motocyklowych. Celem zjazdów jest promocja samej gminy, zachęcanie do uprawiania turystyki motocyklowej oraz przede wszystkim upamiętnienie pierwszego polskiego motocykla „Lech”.

Produkcja „Lecha” trwała zaledwie cztery lata (1929 - 32), ale zdołała się wpisać w historię polskiej motoryzacji. Była to inicjatywa prywatna, pierwsza tego typu w powojennej Polsce. Trzej przedsiębiorcy, Wacław Sawicki, Józef Braniewicz oraz Władysław Zaleski, postanowili własnymi siłami, bazując na własnej wiedzy z zakresu inżynierii, doświadczeniu zdobytemu podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych przez inż. Zaleskiego oraz inwestując własny kapitał, rozpocząć produkcję pierwszego polskiego motocykla.

Motocykle sprawdzały się w jeździe klasycznej oraz w wersjach sportowych. Zdobywały wysokie noty na odbywających się rajdach regionalnych i ogólnopolskich. W 1930 r. „Lech” zdobył uznanie na Wystawie Komunikacji i Turystyki w Poznaniu. Jakość motocykli szła w parze z wysokim standardem obsługi, m. in. nabywający uczestniczył w bezpłatnym szkoleniu na kierowcę, a fabryka dysponowała wszystkimi częściami zamiennymi. Pojazdy zainteresowały również Ministerstwo Spraw Wojskowych, nawiązano dobrze rokującą współpracę, niemniej jednak kryzys ogólnoświatowy lat 30. XX wieku dotknął i opalenicką Polską Fabrykę Motocykli. Łącznie zostało wyprodukowanych kilkadziesiąt modeli.

Dziś zaśniedziałą nieco historię pierwszego polskiego motocykla próbuje odtworzyć stowarzyszenie „Lech 1929 Opalenica”. Z jego inicjatywy organizowane są zjazdy motocyklowe, a przy ich okazji parady i koncerty. Działalność ta przyciąga coraz więcej turystów i wpisuje się w bogate tradycje rajdowe Wielkopolski.

Więcej na http://www.motocykl-lech.pl/

Beata

Zobacz noclegi w okolicy:

Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.