Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Atrakcje w Polsce - warto zobaczyć » Krzyż na Giewoncie - Tatry

Krzyż na Giewoncie - Tatry

Żelazny 15-metrowy krzyż stanął na Wielkim Giewoncie (1894 m n.p.m.) w 1901 r. Jego pomysłodawcą był proboszcz Zakopanego ksiądz Kazimierz Kaszelewski. Pomysł zaczerpnął z Włoch, gdzie krzyże na szczytach gór stawiane są na pamiątkę roku jubileuszowego. Krzyż wykonała fabryka Góreckiego w Krakowie. Wszystkie elementy wwieziono na Halę Kondratową (1333 m n.p.m.) konnymi wozami. Na szczyt Giewontu robotnicy wnieśli je na własnych plecach. Po sześciu dniach na szczycie góry stanął krzyż o konstrukcji kratowej. Umieszczono na nim dwie tablice: pierwsza z napisem „Jezus Christo Deo, restitutae per ipsum salutatis MCM”, druga z napisem „Zbawicielowi Świata na przełomie wieków - parafia Zakopane ze swoim proboszczem Kaszelewskim 1900-1901”.

Krzyż stał się symbolem góralskiej religijności i patriotyzmu. Co roku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, 15 sierpnia, na Giewont wyrusza pielgrzymka z Zakopanego. Od 1997 r. krzyż widnieje również w godle Zakopanego.


[waszka]

Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi Małopolska
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.