Portal Turystyczny Słoneczna Polska

Pobierz Flash Player aby wyświetlić baner.
Top 20 TOP 20 wypoczynkowe miejscowosci

Strona główna » Atrakcje w Polsce - warto zobaczyć » Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Kolej linowa na Kasprowy Wierch została wybudowana w rekordowym tempie. Prace rozpoczęły się 1 sierpnia 1935 r., a zakończyły 29 lutego 1936 r. Na trasę kolejki składają się 2 niezależne od siebie odcinki: Kuźnice - Myślenickie Turnie i Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch. Długość trasy wynosi 4292 metrów. Różnica poziomów, którą pokonuje się podczas jazdy kolejką to 936 metrów. Wagonik jedzie z prędkością 8 m/s, zwalniając na podporach do 6 m/s. Całą trasę pokonuje się w 12 minut. Stacja końcowa znajduje się na wysokości 1959 m n.p.m., czyli 26 metrów poniżej szczytu Kasprowego Wierchu.
Kolejka wstrzymuje kursy, gdy wieje silny wiatr (powyżej 20 m/s) oraz gdy temperatura spada poniżej 28 stopni Celsjusza.
W maju 2007 roku rozpoczęto remont, który potrwał do grudnia i pozwolił zmodernizować mechanizm najstarszej w Europie kolejki linowej. Wymianie uległy także wagoniki przewożące pasażerów. Dziś każdy z nich może zmieścić maksymalnie 120 osób. Na linach na każdym odcinku zawieszone są 2 wagony. Jeden porusza się w górę, a drugi w dół. Niesamowite widoki gwarantowane, gdyż wagoniki są panoramicznie przeszklone.

[waszka]

Zobacz noclegi w okolicy:

Noclegi Małopolska
Daj nam plusa

Znajdź nocleg
ZNAJDŹ NOCLEG
PENSJONATY, DOMY, HOTELE, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, POKOJE, MOTELE, DWORY


 lub    
Kategorie Specjalne

REGIONY


Kategorie
KATEGORIE

Kategorie SPecjalne
KATEGORIE SPECJALNE


© 2010-2011 SlonecznaPolska.pl
Słoneczna Polska
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT | STRONY I REKLAMA NA PORTALU | ZALOGUJ DO USŁUG | REGULAMIN | . |

SlonecznaPolska.pl to Portal Turystyczny, w którym bardzo szybko odnajdziecie Państwo noclegi (hotele, pensjonaty, agoturystyka, apartamenty, pokoje gościnne, domki, ośrodki wypoczynkowe, wille, kwatery prywatne) oraz oferty aktywnego wypoczynku w każdym regionie Polski.
Jeżeli chcą Państwo aby Państwa obiekt noclegowy został zauważony - skorzystajcie z naszego serwisu.